View Single Post
  #24  
Vechi 26.01.2013, 10:12:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Monofizitii au participat la sinodul IV,
Au fost la inceput, in prima sesiune, in care au cam fost...alungati. Seful delegatiei lor a fost depus din treapta in chiar acea sesiune. Dupa aceea, au plecat, nemaiavand ce face pe acolo.


Citat:
Le-au cam trebuit, totusi, 1400 ani...
Timpul Bisericii este altul decat timpul oamenilor. Biserica ii primeste cu drag pe toti copiii ei, chiar si dupa secole de despartire.


Citat:
M-am referit la musulmanii care fac presiuni, la fel cum in Transilvania presiunile au fost facute de austrieci.
Dv chiar credeti ca musulmanii egipteni fac presiuni pentru ca necalcedonienii sa se converteasca la catolicism ? Eu cred ca pe ei discordiile intre crestini ii intereseaza cam cat ne intereseaza pe noi acelea dintre siiti si sunniti.

Citat:
Cat despre "adeziunile" individuale nu pot fi comparate cu trecerea unor mase de oameni.
Nu pot fi comparate in urmatorul sens: cand exista cereri individuale, unirea se face individual. Cand, insa, exista cereri colective ale unor comunitati mai mari, in special daca sunt conduse de arhipastorii lor, Biserica pune la dispozitie mijloace speciale de unire. Ultima data s-a intamplat cu putini ani in urma, cand episcopi anglicani din Marea Britanie, SUA, Canada si Australia, in numele congregatiilor lor au cerut unirea cu Roma. Papa Benedict a emis documentul "Anglicanorum Coetibus", care prevede conditiile, mijloacele si detaliile de organizare ale acestor noi provincii ale Bisericii Universale.

Eu, unul, nu sunt deloc convins ca Mister Obama sau Her Majesty Elisabeth II au facut presiuni asupra anglicanilor sa ceara unirea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 26.01.2013 at 10:14:50.
Reply With Quote