View Single Post
  #81  
Vechi 06.09.2016, 11:32:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Cred ca vorba de felul incare facem alegerile. Si daca tu critici acest proces, sa stii ca nu e nimeni impotriva ca altii sa se ia sa se casatoreasca cu prima/primul iesit in cale daca asta vor. Dar sunt si altii care isi pun intrebari cam care ar fi criteriile in casatoria ortodoxa. Nu prea am fost incantata de baietii care nu le au cu credinta. Acum fiecare alege pt el.

Vorbesti de normalitate. Pai pt unul e normal sa lase sa se nasca toti copiii care vin, pe cand pt altul e 'de la sine inteles' ca o sa aiba doar 2. Daca vorbim de normalitate in ortodoxie, atunci vorbim deja de chestii mai clare, si raspunsul e evident.
In mesajul meu am dorit sa aflu care sunt criteriile dupa care tu (si nu numai tu) numesti pe unul sau altul ortodox sau nu. N-am inteles exact ce anume ceri tu de la viitorul sot si ce nu-ti convine.
Poate dai niste exemple...Ce ti-ai dori tu de la un ortodox si ce nu.
Mi se pare ca esti nemultumita de ceva si prea pretentioasa.
Sigur ca trebuie sa pui niste conditii, dar si sa ai grija sa nu pui stacheta prea sus.
Pana si un preot poate avea probleme cu casatoria si anumite defecte. Si atunci nu mai este ortodox?

Si sa stii ca intr-o casnicie nu conteaza numai credinta ca atare. Sigur ca prin ea se stabilesc multe lucruri, dar poate sa fie un cuplu foarte ortodox si totusi sa nu functioneze, sa nu se potriveasca.

Atentie, sa nu cadem in fariseism si extremism!
Am scris aici pentru ca deranjeaza mult judecarea permanenta a celuilat si clasificarea lui aiurea in tramvai.

Si legat de exemplul cu copiii - nu omul stabileste numarul copiilor, ci Dumnezeu.
Unui ii da intr-una, altuia nici unul.
Si uite asta este si un exemplu de criteriu pentru un adevarat cuplu si care nu are neaparat legatura
cu ortodoxia.
Exista oameni care nu vor, altii care nu pot avea copii, sau nu asa multi. Nu sunt de condamnat.
Sunt oameni care au probleme de sanatate sau de alt fel si nu au posibilitatea sa aibe un copil, sau
sa creasca 10 si nu inseamna ca nu ortodocsi (buni)
Trebuie discutate inainte de casatorie aceste aspecte.
Casnicia nu inseamna numai mers la biserica, rugaciune si post, ci mult mai mult. Cred ca aici este problema ta.

Si inca ceva - daca tot cautam perfectiunea, ramanem singuri. Nici noi insine nu suntem perfecti. Noi ce oferim totusi? La asta te-ai gandit?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 06.09.2016 at 11:41:16.
Reply With Quote