Subiect: Postul negru
View Single Post
  #629  
Vechi 15.06.2021, 03:06:58
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Vroiam sa corectez pentru ca duhovnicii mei spun clar. Postul negru (la MIRENI) poti incepe cu o zi inainte, de exemplu de la ora 17:00 pana a doua zi la ora 17:00, sau de la ora 20:00 pana a doua zi la ora 20:00, sau de la 18:00 pana a doua zi la 18:00, nicidecum cum a fost scris pe site-ul acela de la 18 La 24 a doua zi.

Iar postul negru se tine nemancand nimic, si nici sa bei apa, avem voie sa luam insa aghiasma mare (cu voia duhovnicului, in anumite situatii si daca te-ai spovedit in timpul zilei de post negru) sau aghiasma mica (cel mai des) plus anafura, atat! Dupa ce s-au implinit cele 24 ore post negru, putem sa dam buzna in frigider, la halimos, mancand mancare de post!!!

P. S: am tinut si eu pentru primele dati, in timpul Postului Mare, post negru. Am observat ca este cel Mai benefic post, unde CHIAR SIMTI ca se intampla ceva inlauntrul tau.
Ma bucur si eu pentru Postul tau Cel Mare si pentru ce ai simtit atunci.

Cu tot respectul fata de duhovnicii tai, accept termenele fixate de ei numai daca ei se refera la ziua de iarna care se termina la ora 17,sau ziua de vara care se termina la ora 21, astfel ca o zi de post sa inceapa in seara de dinainte de ziua de post (17 iarna, respectiv 21 vara) si pana in seara zilei de post negru; sau din dimineata zilei de post pana in dimineata zilei urmatoare.
In acest fel se elimina posibilitatea de a posti ziua si a manca noaptea.
Fac precizarea de mai sus pentru a sublinia ca ziua de post sa fie intreaga, nu din 2 jumatati de zi; nu de la miezul zilei de azi pana la miezul zilei de maine, caci astfel n-ar fi nici macar doua jumatati de zi de post, n-ar fi nimic.

Cat despre Aghiasma si Anafura, eu cred ca sunt de un real ajutor pentru cei care sunt greu incercati sa biruiasca postul negru oricat de lung sau scurt ar fi. Cred ca numai din rea-credinta ar putea spune cineva ca sunt inlocuitoare de hrana si bautura; ele nu sunt apa si paine, ci Aghiasma si Anafura.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote