View Single Post
  #55  
Vechi 11.12.2009, 18:47:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Sincer, asta am simtit si eu vizavi de discutiile postate aici. Un usor iz "antisemit"... Ar trebui sa ne privim unii pe altii asa cum Dumnul ne priveste pe toti: ca egali, indiferent de natie, culoare, preferinte, credinte etc. Sa respectam credinta celuilalt chiar daca e diferita de a noastra si sa ne iubim unul pe altul si asa cu siguranta ca il vom urma pe Domnul. Prea multe judecati... Nu credeti ca exista un Judecator mai bun si mai drept? Dumnezeu este judecatorul cel drept, noi mai bine sa ne ingrijim de a-l iubi pe Dumnezeu si de a ne iubi unul pe altul. Marea capcana a mintii este generalizarea si judecata subiectiva... Mare si autocondamnabila, din pacate...pentru ca oricine judeca pe altul se judeca pe sine.
Daca suntem corecti, vom vedea accente de dispret si din partea userului evreulcelales. Hai sa lasam teoriile politicienilor evrei la o parte si sa discutam personal cu omul. Daca este evreu e bine sa observam daca este fidel sau nu Talmudului. In cazul in care omul vrea sa respecte Talmudul, e bine sa stim:

Talmudul evreiesc demascat: o carte ce prolifereaza crima, rasismul si pedofilia


Ce iz ai simtit din linkul de mai sus?
Sigur ca nici noi crestinii nu putem sa consideram, asa cum am mai spus, ca numai evreii sunt vinovati de crucificarea lui Iisus. Iisus a fost biciuit secole de-a randul si de pacatele crestinilor care L-au suparat.

Prin urmare, vedeti ca ecumenismul e tot o trebusoara politica? Este o alta mare utopie ca si comunismul. Sa stea fiecare in banca lui si sa nu se forteze o unificare artificiala a religiilor cand inca exista atatea lucruri care ne despart. Cine doreste cu tot pretul ecumenismul de obicei apasa pe aceleasi clape: crestinii sa fie toleranti si sa accepte de toate. Dar ceilalti fac la fel? Renunta si ei la ceva? Cum vad ei ecumenismul?

Iata ca problema e foarte serioasa. Si nu vreau sa-l ranesc personal pe Evreulcelales, ci doar spun ca Talmudul se afla in opozitie cu invatatura crestina.
Reply With Quote