View Single Post
  #352  
Vechi 21.03.2010, 18:13:34
lazar_andreea lazar_andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Am citit aici despre discriminarea femeii în ortodoxie:

http://ebooks.unibuc.ro/istorie/ciup...reabibliei.htm (ce ironic, autorul are numele Moise)

Puteți citi tot, dar dau un exemplu care mi se pare cam exagerat:

"Biserica Ortodoxă consideră femeia murdară pentru că a adus pe lume un copil, practica bisericească interzicând femeii lăuze să intre în biserică până nu i se citesc moliftele de curățire: �(�) iartă pe roaba Ta aceasta, care a născut, (�) și o curățește pe ea de întinăciunea cea trupească, ca să intre cu vrednicie în biserica Ta, (�) spală-i întinăciunea trupului și necurăția sufletului, (�) iartă și pe ce care s-au atins de dânsa "

Să înțeleg că a naște e un păcat. Înțeleg că în opinia bisericii păcatul originar a făcut ca oamenii să se înmulțească, să se nască, să moară etc. Dar a considera nașterea un păcat... Haideți, chiar până acolo?

Dumnezeu a (ar fi) zis "înmulțiți-vă". Deci Dumnezeu ne-a sfătuit să păcătuim. De ce se continuă cu ideile astea aberante? Cum poți să îi spui unei femei că e întinată și că a păcătuit pentru că a adus pe lume un copil? Lăsând la o parte orice circumstanță... Cum?...
Eu cred ca este inteles gresita randuiala femeii in Biserica.
De ce?
Pentru femeie exista o perioada de necuratie lunara de 7 zile si o perioada de lauzie de 40 de zile. Este normal sa fie asa!
Biserica nu acuza femeia pentru randuiala ei fiziologica.
De exemplu, daca ma apropii de Sf. Impartasanie, oare nu ma duc cand sunt curata si sufleteste si trupeste !? Sau cum sa ma apropii de Sf. Taine dupa impreunarea legiuita din casatorie!? Oare nu astept sa treaca ziua aceea? Acuz oare Biserica !?

Apoi, o femeie care a nascut un copil, fie ea nastere normala sau operatie de cezariana, are nevoie de timp sa se refaca organismul ! Cum sa te duci la Biserica, cand abia te tii pe picioare !?
Reply With Quote