View Single Post
  #361  
Vechi 22.03.2010, 01:39:57
NTatiana NTatiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Locație: Irlanda
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit Femeia este discriminata ???

@Golbi : nu imi imaginez de ce sunt urmate aceste ritualuri dar un lucru stiu sigur ! ca femeia dupa nastere trebuie sa se protejeze impotriva oricaror infectii, raceli, gripe si tot soiul de boli pe de o parte ptr. ca poate transmite nou-nascututlui aceste infectii si pe de alta parte daca incepe sa ia medicamente acestea pot afecta nou-nascutul si in al treilea rand daca ea este bolnava si boala se agraveaza nu mai poate ingriji nou-nascutul cum ar trebui si stim bine ca in primul an de viata mama NU TREBUIE SA LIPSEASCA DE LANGA COPILUL EI! nu stiu ce le spun preotii femeilor lauze si care este procedura in Biserica ....dar trebuie sa se faca o educatie a mamelor , a viitoarelor mame ca sa evite deplasarea de acasa in primele 4-6 saptamani dupa nastere si sa evite aglomeratiile ( unul din locuirle aglomerate este si Biserica , Duminica si in zilele de Sarbatoare Bisericile sunt aglomerate ) ; cu educatia aceasta nimeni nu isi va mai pune problema de ce lauza nu poate intra intr-o Biserica decat dupa ce s-a curatat; aceste ritualuri sunt poate chiar mai vechi decat insasi Crestinatatea si au motive serioase de igiena a lauzei si nou-nascutului ...ca sa nu credeti ca inainte de a deveni crestini Dacii , stramosii nostri erau salbatici ... EI AVEAU CUNOSTINTE PRIMARE DE MEDICINA SI CUNOSTEAU LEACURI STRAVECHI DE CARE NE FOLOSIM POATE SI IN ZILELE NOASTRE FARA CHIAR SA STIM DE UNDE VIN ELE ...asa ca nu o mai luati toti in nume de rau iar Preotii nostri ar trebui sa explice aceste lucruri barbatilor la casatorie , sa inteleaga si ei rostul anumitor ritualuri , si poate chiar sa transcrie aceste texte in care sunt folositi termeni vechi in limbaj modern ca sa fie explcit pentru fiecare dintre noi , sa cunoastem si sa intelegem bine rostul lor ...asa cred ca este intelept ...
Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Am citit aici despre discriminarea femeii în ortodoxie:

http://ebooks.unibuc.ro/istorie/ciup...reabibliei.htm (ce ironic, autorul are numele Moise)

Puteți citi tot, dar dau un exemplu care mi se pare cam exagerat:

"Biserica Ortodoxă consideră femeia murdară pentru că a adus pe lume un copil, practica bisericească interzicând femeii lăuze să intre în biserică până nu i se citesc moliftele de curățire: �(�) iartă pe roaba Ta aceasta, care a născut, (�) și o curățește pe ea de întinăciunea cea trupească, ca să intre cu vrednicie în biserica Ta, (�) spală-i întinăciunea trupului și necurăția sufletului, (�) iartă și pe ce care s-au atins de dânsa "

Să înțeleg că a naște e un păcat. Înțeleg că în opinia bisericii păcatul originar a făcut ca oamenii să se înmulțească, să se nască, să moară etc. Dar a considera nașterea un păcat... Haideți, chiar până acolo?

Dumnezeu a (ar fi) zis "înmulțiți-vă". Deci Dumnezeu ne-a sfătuit să păcătuim. De ce se continuă cu ideile astea aberante? Cum poți să îi spui unei femei că e întinată și că a păcătuit pentru că a adus pe lume un copil? Lăsând la o parte orice circumstanță... Cum?...
Reply With Quote