View Single Post
  #8  
Vechi 21.01.2009, 23:31:37
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Aici nu este vorba de ura,ci de propovaduirea adevarului.Eu nu am zis nimic de la mine,tot ce este scris este de catre Sfintii Parinti.Ai citit vietile Sfintilor Parinti?Sau cartile Parintelui Cleopa,sau ale lui Arsenie Boca?Sunt multe de citit,aici nu este vorba despre ura,nu avem voie sa uram pe nimeni,decat propiile pacate,dar pe oameni nu avem voie sa-i judecam,dar greselile lor trebuiesc amintite,caci daca nimeni nu spune fratelui care a gresit ca a gresit,atunci cum se va indrepta el.Ce mama nu isi mustra copiii cand gresesc,sau ce parinte nu da sfaturi de indreptare celor care au gresit.A spune cuiva ca ceea ce face nu e bine nu inseamna ca-l judeci sau ca-l urasti,daca ii spui cu intentie buna ca sa-l ajuti,atunci este spre folosul lui.Ce zice Hristos,ca nu vrea moartea pacatosilor si indreptarea lor.Sa nu confundam mustrarea cu ura,adevarat ca nimanui nu-i place sa fie mustrat dar adevarul trebuie marturisit cu orice pret,chiar si cu pretul vietii.Aici in Canada si eu am avut prietenii catolici,musulmani,hindusi,egipteni,chinezi,de toate natiile,dar cand a venit vorba de religie le-am spus clar ca ortodoxia este singura adevarata si Hristos este Dumnezeu,nu alte zeitati.Daca le-am spus asta,nu inseamna ca i-am judecat si multi chiar m-au inteles.Cand nu intelegi ceva este bine sa intrebi,sa te documentezi inainte ca nu cumva sa spui ceva pe care nici tu nu poti intelege.Sa nu crezi ca esti intelept sau ca sti ceva,noi oamenii daca gandim de capul nostru,mare lucru nu facem,trebuie sa avem o baza solida a cunostintelor noastre,mai ales despre religie.Daca nu citim vietile si scrierile Sfintilor Parinti,daca nu ne spovedim cat mai des si nu ne impartasim,daca nu avem smerenie degeaba vorbim,nu ne ajuta cu nimic,nici pe noi si nici pe cei din jur.Ce sa iti mai zic,ca imi pare rau daca nu m-ai inteles,crede in Hristos si El te va ajuta intelegi totul,Doamne ajuta!
Reply With Quote