View Single Post
  #107  
Vechi 16.01.2007, 18:08:03
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luly
Pentru dmb:


Si eu sunt tot ortodox ca si tine si am dreptul la libera exprimare. Eu nu va oblig sa va intoarceti de la credinta pe care o tineti acum, ci sa va fac sa reflectati macar un minut din viata voastra gandindu-va la cele scrise pe acest topic... Pt mine, ceea ce fac nu e din mandrie ,ci dimpotriva o fac pt ca oamenii sa cunoasca adevarul.
Parintele Epifanie va considera extremisti.Doua sint extremele : ecumenismul si stilismul.
Eu nu pot crede ca data are o asa mare importanta cum io dati voi. Si daca noi sintem in intuneric si e nevoie sa vii tu sa ne luminezi inseamna ca ortodoxia nestilista e in ratacire dupa tine ca altfel nu ar trebuii luminarea nimanui. Iar daca nu sintem nu-i nevoie de luminare deloc. Deci? Adevarul este doar unul. Ori noi il cunoastem ori nu-l cunoastem. Ori voi il detineti ori nu. Ascultarea este o virtute necesara prin care biserica ortodoxa a supravietuit sute de ani inaintea schimbarii calendarului.De ce a venit tocmai acum vremea si prin voi cind nu mai este nevoie de ascultare ci de schisma?
Am sda-ti povestesc o istorie adevarata din familia mea. Cineva a ajuns in legatura cu stilistii. A fost invitat in Moldova unde tot satul era asa. S-a simtit ca in rai. Toti ii erau prieteni, egali ii zimbeau.... Pina a refuzat sa se boteze a doua oara., moment in care au disparut si raiul si zimbetele si prietenii....