View Single Post
  #4  
Vechi 08.09.2011, 15:26:21
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
La sfarsitul listei :
Pentru toti mentionati si tot neamul lor : Mantuire, sa fie Dumnezeu mandru de ei,sa indeplineasca planul lui Dumnezeu pentru ei, sa aiva servici, casa, bunastare pe pamant si in rai, sa poata ajuta pe cat mai multi, relatii excelente cu toata lumea, spor in rugaciune, ferire de rau, iertare pacate, sa se roage pentru mantuirea la cat mai multi oameni.
Atat de multe lucruri ii cerem lui Dumnezeu...

Crezi ca daca scrii doar Ioan, Domnul nu stie de ce are nevoie Ioan?
e drept ca daca vrei sa fie pomenit in timpul sfintei Liturghii cand se rosteste o anumita rugaciune(de ex ptr cei in calatorie) trebuie sa precizezi acest lucru.

unele lucruri nu poti sa le ai:
Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
relatii excelente cu toata lumea
. Nici Hristos nu a fost iubit de toti.Si era desavarsit. atunci noi, ce pretentie sa avem sa fim in relatii excelente cu toata lumea?
Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
sa fie Dumnezeu mandru de ei
e o expresie, cel putin neobisnuita. Cred ca lucrurile ar trebui privite altfel:sa incercam sa fim cum trebuie, nu pentru ca Dumnezeu sa fie mandru de noi, ci pentru ca sa-i placem Lui, sa incercam sa nu-l intristam. Cred ca gandul de a-l face pe Dumnezeu mandru de tine, te duce automat in mandrie, aratand cat de important esti, pe cand dorinta de a nu-L supara si de a incerca sa-I fi pe plac, te face sa cugeti la starea in care esti, si sa doresti sa te curatesti.

de asemenea nu stiu cat e de bine sa ii ceri lui Dumnezeu sa faci bine. Mai de folos e sa ii ceri sa te ajute sa te schimbi, si celelalte virtuti vor curge de la sine, ca ceva firesc.
Nu ti se va mai parea ceva deosebit sa ajuti pe cineva, permitand in acest fel sinelui sa se mandreasca ci o vei face ca pe ceva firesc.

Cred ca cel mai important lucrul ar fi sa cerem:tot ceea ce ne este de folos spre manuire. Spre surprinderea multora, cererile care sunt formulate mai sus nu ne sunt spre mantuire intodeauna. Dumnezeu are mijloacele sale de a ne ajuta sa ajungem la ea. Uneori in saracie si durere, alteori in prosperitate.Important e ca in starea in care ne aflam sa tinem mintea la Domnul. Si intotdeauna sa cerem doar ceea ce ne este de folos spre mantuire
Imi aduc aminte de cuvintele unui poet atat de drag mie, Traian Dorz:
Cel drept n-ajunge-n lumea aceasta om bogat,
nici numele lui nu e pe uliți lăudat
– el nici nu vrea alt nume și nici un alt folos,
și nici alt mers în lume decât al lui Hristos.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote