Subiect: preafericitii...
View Single Post
  #40  
Vechi 21.12.2011, 12:28:57
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit cu atentie toate raspunsurile si parca lipseste ceva... Dar... s-o luam incet. Frate Zaharia, de data asta se pare ca-ti arati adevarata infatisare. Chiar nu inteleg de ce vorbesti astfel. Nu e nici o diferenta intre pozitia ta si a unui sectar care merge din usa in usa sa faca prozeliti. Tu din ce secta faci parte?
Despre a doua poza nu vreau sa comentez. Dumnezeu stie ce-o fi. Despre prima, sunt mai multe variante, doar impresia la prima vedere este cu adevarat ciudata. Imi amintesc cum Umbrarescu, pentru o operatie pe care i-a facut-o un profesor din Iasi, i-a oferit la cateva saptamani dupa, cadou o masina de teren. Am vazut cu ochii mei cum oameni cu multi bani, care-si pot permite, ar face orice sa le mai ierte Dumnezeu din pacate. Iar pentru asta, dupa posibilitati, fac donatii. In general aceste donatii se rezuma la vesminte, obiecte bisericesti sau ajutoare in bani, dar se intampla ca altii sa fie mai practici si stiu ca preafericitii se mai si deplaseaza din cand in cand. Astfel insista, asa cum stiu ei ca au insistat si cand au corupt oameni de mare influenta pentru contracte preferentiale, si reusesc sa isi descarce constiinta de pacatele facute. Daca Dumnezeu ii iarta sau nu, asta e mai greu de stiut si nu e subiectul acestui topic.
Reply With Quote