View Single Post
  #37  
Vechi 02.01.2014, 23:41:50
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Dupa ce mi-am revenit din starea de perplexitate si de ce sa nu recunosc si de indignare am contactat pe domnul Cristian Serban care tocmai era la Targul de carte religioasa de la Cluj si am incercat sa lamurim aceasta situatie neplacuta.

L-am rugat pe domnul editor sa-mi arate o fotocopie a cartii din care a luat poezia. Si-a recunoscut vina dar nu ca ar fi facut plagiat incalcand Legea Dreptului de autor, ci doar pentru discomfortul ce mi l-a creat.

Dupa ce am avut un schimb de mesaje cu acest domn care nu numai ca nu se considera vinovat ci chiar este indignat ca ma revolta situatia creata de domnia–sa, iata ce propunere imi face:

tiu, am vorbit cu manuitorii legii, dar nu va doresc sa aveti ocazia sa-l aflati."Buna seara

Nu am ce iertare sa mi cer, doar ca am gresit ca nu am trecut numele dvs..In rest pentru o carte frumoasa si iubita de credinciosi nu am de ce sa ma scuz…

Daca as avea un leut pentru fiecare om care mi a furat idei, pasaje si carti intregi, as fi milionar..fara exagerare….Eu am lasat intotdeauna de la mine, asteptand plata care va veni poate din CER…

Sunt o multime de creatii inchinate Parintelui Arsenie Boca, ce au fost tiparite sau preluate, un fel de folclor…Eu consider ca nu am furat nimic…Si altii au luat de la mine cu lopata, nu cu picatura si nu m am suparat…

Ca sa nu mai lungim discutia…

Stiti ca de regula, autorului i se da un procent de 10 la suta din cartea pe care a scris o

Dvs la aceasta carte de 112 pagini aveti o contributie de 1,5 pagini ceea ce inseamna 1%

Avem un tiraj total de circa 9000 de exemplare pe care le am vandut cu 5 lei..Deci autorului normal ii revine suma de 4500 lei…Contributia dvs de autor fiind de 1% inseamna ca va datoram suma de 45 de lei…

Va rog sa ne trimiteti adresa postala sa va punem banii

Va asiguram ca vom scoate poezia din carte si vom cerceta sa nu ne mai atingem alta data de creatiile dvs

Va multumim si va cerem iertare pentru disconfortul creat"

Am refuzat suma oferita deoarece consider ca nu este nici un temei legal conform caruia sa-mi dea bani pentru un text ce este atribuit altcuiva. I-am propus sa reediteze cartea ce-mi apartine De la poezie la rugaciune in care se afla poezia Iti multumesc Doamne la editura dumnealui in ce tiraj vrea si sa o distribuie prin reteaua proprie iar daca mi se vor cuveni drepturi de autor le voi primi. In felul acesta greseala facuta ar fi reparata. Bineanteles ca nici nu a vrut sa discute aceasta propunere.

Dupa doua saptamani domnul C.S revine cu urmatorul mesaj din care redau partial:

scristim .

Nov 18

De astazi oficial, a fost stearsa din carte poezia dvs

Incercati sa intelegeti ca nu am vrut sa va fac niciun rau si ca intr adevar habar nu aveam ca este poezia dvs...

……

Noi dorim totusi sa va oferim 100 de lei pt deranj...Nici din mila, nici din sila..sunt bani care consideram ca vi se cuvin...

Sa stiti ca am proba si video si audio si scrisa din care reiese clar ca fost o confuzie..in niciun caz nu a fost vorba de plagiat, de furt sau de reavointa...

CRISTIAN

Cartea cu rugaciuni si poezii, de care vorbesc in lucrarea mea provine de la un inalt arhiereu roman..
Cartea DARUL LUI DUMNEZEU....este binecuvantata de un arhiereu roman precum se poate observa...
……..
Va impotriviti cumva si a doi arhierei si PARINTELUI ARSENIE...

Deci repet, faceti cum doriti...Nu ne speriem cu una cu doua

Asteptam sa ne dati datele sa va despagubim intr un fel desi repet, nu ne simtim absolut cu nimic vinovati..
Poate asta va fi spre linsitea dvs...Noi suntem cat se poate de linistiti...
Folosesc pluralul, fiindca incepand cu arhiereul aceasta carte a fost scrisa de un colectiv, spre folosul si mantuirea multor romani, nu de mine netrebnicul si pacatosul...

Domnul sa ne ierte!

Citind cele scrise de acest domn si privind titlul cartii "pentru poporul care striga" imi cam vine sa strig: "parinte Arsenie Boca cum de-i lasi sa-ti faca toate astea?" Si cand te gandesti ca aceasta carte are si o prefata scrisa de un inalt Ierarh iti pui mana in cap si poti sa-ti tragi si o palma!. Macar respectul pentru numele acestuia putea sa-i responsabilizeze atunci cand au dat drumul cartii pe piata de consum.
Il rog pe acest domn sa se comporte demn asa cum sta bine unui crestin sa incerce sa-si repare cumva greseala facuta ce putea fi evitata daca dadea o cautare citand primul vers din poezie. Sa se gandesca la faptul ca vom fi platiti cu aceiasi moneda cu care platim si nedreptatea ce o facem astazi, maine ne-o va face si noua altcineva.

In legatura cu aceasta situatie am facut doua postari pe blogul meu dar doresc sa fie cunoscuta de cat mai multa lume si in mod special de catre acei care scriu. Legea este destul de permisiva in privinta plagiatului sau furtului intelectual drept pentru care ar trebui revizuita pentru a avantaja si apara autorul si nu plagiatorul. Cu speranta ca cele scrise de mine vor fi citite si distribuite de cat mai multi dintre cei care se indeletnicesc cu scrisul, va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi si sunt sigura ca unii v-ati gandit la ce ati simti sau face daca ati fi intr-o astfel de situatie. Multi se vor intreba si e firesc “de ce nu i-am dat in judecata?”. Raspunsul eu il stiu, am vorbit cu un avocat dar ...sunt convinsa ca ii va judeca Dumnezeu mai tarziu sau mai devreme. Am facut publica aceasta situatie pentru ca sa se afle ce carti cumparam!