View Single Post
  #11  
Vechi 07.09.2022, 09:09:16
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
O să continui acest discurs început acum vreo 2 ani într-o manieră mai subiectivă.Pot spune că în ultimul timp nu am frecventat medii religioase,dar am început să cercetez medii spirituale.Iar, raportat la subiectul abordat,as putea spune că spre asta ne îndreptăm.Religia va fi înlocuită de spiritualitate.
Te-ai informat despre sinodul din Creta si spre obiectivele lui tinzi?
Ca sinodul a fost in 2016 si tu dupa inca vreo 4 ani ai deschis topicul.

Daca ai deschis acest topic acum doi ani, cand a fost subiectiva maniera, atunci sau acum cand continui? Intreb, ca intre timp ai inlocuit religia cu spiritualitatea... si nu inteleg ideea(imi cer iertare!).
Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Însă la fel cum umanitatea va ajunge încetul cu încetul la conČ™tiinČ›a universală a apartenenČ›ei unice Č™i diferenČ›ele, conflictele, interesele,plus alte forme de separare vor dispărea, desigur în urma unor vărsări de sânge,distrugeri s.a.Practic "unitatea credinČ›ei" va fi în conexiune directă cu Sursa...
Aici si in tot restul "continuarii" parca vorbesti de instalarea ecumenica a anticristului(dupa demisia/demiterea Papei, desigur, ca asa-s vremurile acum, dupa 2 ani), asa de generalizat postezi.
Poate si topicul de-aceea il vei fi fost deschis.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 07.09.2022 at 09:13:36.
Reply With Quote