View Single Post
  #503  
Vechi 07.05.2008, 20:15:45
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

zic eu ceva de Nicu... zis Dorstor, Pravoslavia, Olivian etc

totusi eu am sa continui pt cei care urmaresc acest topic cu obiectivitate si fara ochelari de cal (cica nu ma intereseaza intrebarile cuiva din afara BOR... daca nu te-ar fi interesat, ai fi tacut de la inceput... dar ai luat pozitia de strut cand ai simtit ca n-o sa mai ai replica). si sunt constienta de limbajul pe care-l folosesc asupra celor care denigreaza Biserica lui Hristos.
"pui de naparca" mai trebuie sa-i numesc... precum le-a zis si Sf Ioan Botezatorul si Insusi Mantuitorul.
pt cei care nu stiu, puiul de naparca este singurul animal care-si omoara mama la nastere; o mananca din pantece pt a se naste. (deci, sunt convinsa ca intelegeti de ce i-a numit asa)
si nu incercati sa va aparati prin "contraatac" spunand "uite cum ne hulesti". in primul rand stiti foarte bine ca asa se vorbeste cu cei care graiesc nedreptati despre Biserica, exemple avand in Biblie si Vietile Sfintilor, iar in al 2-lea rand, voi ati intrat pe acest topic sa cautati nod in papura si sa dati sentinte "BOSV = eretica".. de parca ar interesa pe cineva sentinta voastra...

ceilalti, va rog sa ma iertati, dar m-am descarcat putin... foarte putin...

acum raspunsul...

de ce am intrebat:
Citat:
ascultarea se face de oricine? sau numai de aceia care si ei, la randul lor, asculta de superiorii / predecesorii sai? (sa nu-l uitam pe Arie... crestinii pastoriti de acesta ar fi trebuit sa faca ascultare de el?)
pt ca nou-calendaristii refuza, pur si simplu, sa-si vada istoria. refuza sa accepte faptul ca inainte de anul 1924 (anul schimbarii calendarului), au fost O GROAZA de sfinti parinti care AU REFUZAT si AU DAT ANATEMA noul calendar.
nou-calendaristii ii acuza pe cei de pe vechi ca sunt in neascultare... dar ei n-or fi sub neascultare IGNORAND hotararile si anatemele lasate de predecesorii lor? a ridicat cineva aceste anateme inainte de a accepta schimbarea?

sa vedem...
I. in anul 1583, Eremia, Patriarhul Constantinopolului organizeaza Sinod bisericesc, la care participa Sofronie, Patriarhul Ierusalimului, Silvestru, Patriarhul Alexandriei si un mare numar de arhierei ai Bisericii Ortodoxe de Rasarit si dau anatemii pe cei care nu respecta invataturile Ortodoxiei, specificand chiar si de calendar!

II. in anul 1756, Chiril, Arhiepiscopul Constantinopolului și Patriarh Ecumenic, impreuna cu tot sfintitul cler care era cu el, promulga o noua enciclica impotriva celor care au indraznit a schimba Calendarul si Pascalia.

III. enciclica sinodala din anul 1848 este semnata de reprezentantii tuturor celorlalte 4 patriarhii ale lumii crestine: Antim, Arhiepiscopul Constantinopolului și Patriarh Ecumenic, Ierotei, Patriarhul Alexandriei și a tot Egiptul, Metodie, Patriarhul Antiohiei și Chiril, Patriarhul Ierusalimului, împreună cu ale lor Sfinte Soboare. acestia dau anatema pe cei ce accepta o innoire si nu mai predica curata si intreaga credinta Ortodoxa specificand si de data aceasta despre innoirea calendarului.

daca un Sinod Ecumenic nu indraznea sa incalce hotararile sinodale de la Niceea, in ceea ce priveste sarbatoarea Pastelui, cu atat mai putin Sinodul, transformat in Conferinta, de la Constantinopol, din anul 1923 nu avea puterea sa faca acest lucru.

deci cine era neascultator?