View Single Post
  #505  
Vechi 07.05.2008, 21:17:03
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Toti sfintii de stil (calendaristic) vechi de pana la 1924 sunt sfinti ai BOR, deoarece incepand de la acea data BOR a trecut la calendarul de stil nou, spre a evita ramanerile in urma ale vechiului calendar iulian (de stil vechi, pe care voi, asa-zisii "ortodocsi" il tineti si astazi).
Acolo unde calendarul vechi este tinut de Biserica Ortodoxa Oficiala a statului respectiv, nu am nimic impotriva sfintilor acelui popor (de exemplu si eu ma rog la Sfantul Ioan Maximovici, Noul Facator de Minuni al vremurilor din urma). Dar ca voi, BOSVR, sa tineti mortis la calendarul de stil vechi cu toate ca BOR a trecut la calendarul de stil nou, mi se pare deja o cumplita erezie. Voi sunteti numai asa-zisi "crestini ortodocsi", doar cu numele, dar in rest, gandul imi spune ca sunteti fie niste protestanti in sensul protestantilor (luteranilor) existenti in Europa Occidentala(de la faptul ca voi protestati mereu impotriva ierarhilor BOR). Altfel spus, cum luteranii sunt protestanti fata de catolici si deci sunt schismatici fata de una dintre Bisericile Surori de Traditie Apostolica, asa si voi BOSVR sunteti protestanti fata de ortodocsii din BOR, deci schismatici), ori, si mai rau, ca sunteti niste atei, trimisi de Mr. Lucifer sa semene dezbinari in BOR, care deja v-a anatemizat, dupa cum spunea Parintele Ilie Cleopa.
Aceasta este chiar ultima postare la acest topic, nemaiavandu-si rostul sa-mi consum energiile pentru o asociatie ca oricare alta din Romania, care se da "religioasa" si mai ales "ortodoxa", dar care in fapt este protestanta sau atee.
Rog sa nu mi se mai trimita alte intrebari, la care oricum nu voi mai raspunde.

Voi, BOSVR, sunteti, oricum, ca pulberea in fata vantului, care o matura de pe fata pamantului, sunteti niste pseudo-credinciosi crestini-ortodocsi, niste pacatosi care nu vor sa admita ca au incalcat canoanele bisericesti si acum sunt in schisma fata de BOR, poate chiar niste ATEI...

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri.
--------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!