View Single Post
  #18  
Vechi 26.11.2006, 19:22:57
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

[size=4]PT MIRELAT[/size]



Orice ati zice voi, stilistii (chiar daca nu va place, denumirea asta este validata de popor) tot schismatici ramaneti.



Acest subiect l-am discutat mai sus si cred ca a fost destul de clar.Dumneavoastra, vizitatorii, aveti posibilitatea sa cititi de mai multe ori mesajul respectiv si sa vedeti cine are dreptate si cine nu. Daca cineva se rataceste in padure doar cu o busola, are o singura cale de scapare: folosirea celor 4 puncte cardinale cu ajutorul carora sa gaseasca iesirea. In Biserica, "busola" este cartea sau cartile cu legi, dogme bisericesti, iar "punctele cardinale" sunt canoanele, dogmele si legile hotarate de Sf Sinoade si de Sf Parinti. Eu nu am facut altceva decat sa iti dau "punctele cardinale" ca sa gasesti calea spre adevar. Daca le vei "utiliza" corect (fara sa adaugi sau sa schimbi ceva) vei gasi "iesirea din padure".


Cand vrei sa demonstrezi vinovatia sau nevinovatia unei persoane, atunci folosesti Codul penal unde sunt toate legile dupa care arati acest lucru. Asa si in Biserica: folosesti cartile cu legi si canoane pt a arata cine a continuat sa mearga pe calea cea dreapta si cine nu.