View Single Post
  #27  
Vechi 28.11.2006, 02:27:40
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

ca nu este calendarul o dogma care sa afecteze mantuirea




Da, ai dreptate. Calendarul nu este o dogma, dar schimbarea calendarului incalca anumite dogme privitoare la serbarea Sf Pasti.

In 1864, guvernul a adresat comisiei intrebarea: daca este calendarul o chestiune dogmatica sau o chestiune pur stiintifica astronomica? Raspunsul a fost concret: „am vazut ca diferenta ce exista intre calendarele Iulian si Gregorian, desi in sine este o chestiune de sciinta astronomica, dar stransa legatura pusa de Sinodul intaiu de la Niceea intre calendarul Iulian si Biserica, este stabilirea sarbatorilor, si mai cu deosebire a sarbatoarei Pascelor si cele ce tin de dansele, carea in Biserica Ortodoxa a devenit ca o dogma, dupa cuprinderea canonului I al Sinodului de la Antiohia, unde cele hotarate in acel sinod pentru serbarea Pascelor se numesc bine dogmatisite”(Pr Ioan Vicovan "Istoria Bisericii Ortodoxe Romane",Vol II, Iasi 2002, pp 170)



un motiv de neascultare, asa ca cei care s-au rupt de Biserica pe acest motiv sunt foarte gresiti


Noi, Biserica Ortodoxa de Stil Vechi, nu ne-am rupt de Biserica. Noi am pastrat Biserica cu toate randuielile si dogmele ei, de aceea noi suntem ca trunchiul unui copac. Din trunchi, mai apoi, s-au detasat mai multe ramurele, acestea fiind sectele si religiile din ziua de azi. Prima ramurea care a "rasarit" a fost Biserica Catolica, la anul 1054. Din acel moment a inceput sa se formeze un "coronament" din ce in ce mai bogat care este in continua crestere.



Vreau sa mai mentionez un lucru: calendarul asa-zis "indreptat" a fost introdus pentru prima data de catre Papa Grigorie al XIII-lea la anul 1582 in Biserica Catolica. De mentionat e faptul ca cel care a introdus calendarul gregorian in BOR avea studiile facute la Facultatea de Teologie Romano-Catolica. Cei prezenti la congresul din 1923 aveau studiile facute in strainatate la facultati catolice sau impartaseau ideologii din bisericile protestante si neoprotestante. Biserica Catolica a ajuns sa aiba adepti din randul conducerii Bisericii Ortodoxe, ceea ce explica multe.