View Single Post
  #20  
Vechi 05.07.2012, 12:38:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Acum depinde fiecare ce doreste. Exista pagini de internet (probabiul scrise de vegani) unde se scrie una, si altele medicale si stiintifice unde scrie alta.

In general se scrie ca se gaseste numai in produse animale si este produsa de microorganisme, inclusiv in organismul uman.

Exista persoane cu nevoi mai ari (anemii, talasemii etc.) care trebuie sa ia mai multe vitamine.

Vitaminele B sunt toate f.necesare organismului. Se gasesc si in vegetale.
Dar daca o lume intreaga spune ca B12 nu se gaseste in vegetale, sau mult prea putin, asa o fi.
Oameni buni, cîtă vreme consumați carne gătită, adio cu vitaminele! Prin prăjire, coacere sau fierbere, microvietățile atît de necesare organismului uman mor de la A la Z! Chiar și o parte din proteine sînt distruse, cam o treime din ele. Structura mineralelor în molecule complexe este și ea alterată prin dizolvarea în apă la căldură.

Deci, dacă nu consumați carnea crudă, nu veți avea parte nici de B12 în mod sigur. Deci vă rămîne să mîncați pește crud și cireșe cu viermi (care conțin și enzime valoroase pentru digestie, enzime anihilate la temperaturi mari).
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote