View Single Post
  #6  
Vechi 10.01.2015, 12:58:04
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Oh, sărumâna, de când mă știu mi-a părut nesuferită expresia "s-a lipit de..." (Măria de Ion, Vasile de Florica, studenta de prof. etc; bașca povestea aia cu "marca, de scrisoare").
Aflu acum că expresia, pervertită poate prin proasta întrebuințare, are în rădăcini un sens nobil și curat. Deh, dacă nu citesc psalmii...:)
Sărut-mâna, Doamne ajută!

P.S. Orice lipire presupune un lipici, o pastă, ceva... Atunci, din ce-i făcut lipiciul creștinului? Din niște acțiuni, cumva, trebe că este... Și doar atât? (că zice: "și pe mine mă va sprijini dreapta Ta") Care va să zică nu degeaba spun Părinții de "împreună-lucrare"...
Psalmul 68 se citește la Utrenie, iar psalmul 72 (al lui Asaf) a fost menționat recent de Pelerin.

Acum, nu știu nici eu să răspund la toate întrebările :-)) Pot spune că de mică eram caracterizată ca fiind lipicioasă, însă asta s-a pierdut pe parcurs, căci au avut părinții grijă să mă "învețe" că nu e bine să mă lipesc de străini, iar ei, săracii, au fost prea ocupați cu grijile vieții și cu gândirea "rațională" pentru a putea exersa lipirea de cei apropiați...
Apropos, când eram mică chiar mâncam lipici, pe sub masă :-))) nu știu exact de ce....probabil din curiozitate... o prostie, desigur... iar tata căuta explicația științifică a evenimentului/ accidentului.

Revenind la lucruri "serioase", de câte ori nu v-ați lipit de (alt)cineva sau ceva și ați ajuns la dezamăgire, depenență, suferință? Și de câte ori Domnul nu v-a arătat/ demonstrat că El ne ajută pururea, de câte ori nu ne-a ieșit în întâmpinare, ca unor fii rătăcitori, oferindu-ne vițelul cel gras?
De câte ori nu ne-a așteptat Domnul, să revărsăm inimile noastre în fața Sa, iar noi nu am avut încrederea de a-i răspunde invitației? Cât de rău îmi pare pentru aceste momente ratate!
Și atunci cum să nu vrei să te lipești, sau măcar să te apropii, de Cel care este "marginea doririlor și credincioșilor întărire" - Unul, Iubitorul de oameni?

Nu știu cum să ne lipim de Domnul - ar trebui fiecare să Îl întrebăm, în "liniștea iubirii noastre" (Citadela, Antoine de Saint-Exupery)... Iar ca să ne apropiem, mi-a zis Cineva, trebuie să o facem cu liniște.
Reply With Quote