View Single Post
  #145  
Vechi 06.10.2016, 12:30:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Cateva observatii

1. Apropos de "vorbele care ucid" si aici pe forum...
Cand vad ca sunt oameni care nu inteleg niste lucruri dupa ce li s-a explicat in repetate randuri si continua sa dea sfaturi rautacioase, ma intreb si eu de ce...In fine.

Cineva spunea ca are nevoie de un duhovnic bun si altcineva se intreba daca sunt buni si ne-buni si etc.
Da, exista duhovnici priceputi si mai putin priceputi cu omul de rand, disperat si cu probleme. Unii stiu sa umble cu el si sa-l asculte in primul rand, iar apoi sa-l sfatuiasca bine. Altii pur si simplu nu pot/stiu asta.
E vorba si de o anumita compatibilitate, de har si de anumite cunostinte.
Trebuie sa ai o anumita incredere in omul caruia vrei sa te destainuiesti, nu te duci chiar la oricine.
Ma opresc aici. E trist ca unii oameni nu stiu sau nu inteleg aceste lucruri.
Dar daca ei pot sa se deschida in fata oricui, poate e mai bine asa pentru ei...

2. Internetul este foarte periculos si ma intreb de ce. De ce vor unii sa afle totul despre ceilalti? La ce le foloseste? Nu ma refer aici la rau-facatori sau mari interese mondiale, ci la omul de rand care se simte asa despuiat si manipulat. Nici nu mai sti cum sa procedezi.
Pentru ca tot internetul este si necesar comunicarii, informarii etc.
Si este adevarat ceea ce se scria mai sus. Omul are nevoie de sfera lui privata pentru ca acolo se simte mai linistit, mai in siguranta, mai...el insusi. Peste tot trebuie sa te transformi, sa nu fii tu, sa dai socoteala si asta este pana la urma distructiv pentru suflet si trup mai apoi. Tot timpul este in pericol.
Daca face lucruri rele si trebuie sa se ascunda? Poate ca da, dar depinde si de cum este considerat de cei din jur. Uneori ceea ce este bine pentru tine, este vazut rau de altul si condamnat. Mai exista si invidia...si altele.

Nu mai vorbesc de mass-media si cat mai dauneaza si ea...

3. Si pe mine m-a surprins foarte neplacut gimnastica de la olimpiada anul asta si in general toata olimpiada. Cu mici exceptii sportivii nu au fost in forma, sau ceva nu a fost in regula. Si tot mai multe sporturi care nu stiu ce cauta acolo. Prea mult.
N-am inteles nici acum de ce gimnastele romance nu au putut concura.
Ma mai surprinde si dernajeaza cumva un lucru - de ce s-a ajuns sa participe fete la varste avansate?
Nu stiu, poate ca eu sunt obisnuita de pe vremuri cu fete intre 14 si 16 ani, cu corpuri intr-adevar potrivite, suple.
Dar acum vad aproape numai fete foarte dezvoltate, cu forme. Nu stiu daca sunt muschi formati, sau alte rotunjimi, cu sani mari etc.
Se stie ca femeile isi schimba trupul de la o anumita varsta.
Ele devin mai greoaie totusi.
Exista o exceptie pe care o stiu eu - Svetlana Horkina. Foarte supla si usoara si modbila si dupa 25 de ani.

Si mi s-a parut ca gimnastica feminina a ajuns prea acrobatica si a pierdut gratia, partea artistica. Campioana americana (si colege ale ei) sunt foarte puternice, atletice, tehnice, dar nu au partea artistica (deloc).
Asiaticele sunt mai gratioase si mai artistice, dar acolo mi-a fost greu sa inteleg varsta lor reala. Erau tare copile si firave.

M-a socat gimnastul francez cu fractura aceea oribila. Eu cred ca la el a fost ceva anormal, osteoporoza sau ceva de genul, pentru ca altfel nu-mi explic.

Si eu ma intreb ce-i indeamna pe sportivi. Sigur, este talentul, dar oare merita tot efortul si mai ales suferinta si distrugerea sanatatii?
Si stachetele sunt tot mai ridicate, cerintele tot mai mari. De ce? Pentru cine? Si se mai mira lumea atunci de doping?
Si numai pentru cativa ani?
Ei nu sunt nici pregatiti pentru infrangeri, pentru renuntari in anumite cazuri (mult orgoliu personal si national) si mai ales nu sunt pregatiti pentru viata de dupa sport. Nu mai sunt in glorie pica psihic si nu mai stiu ce sa faca, le lipseste celalalt taler al balantei.
Am vazut in vara un film foarte bun si interesant despre atletul Pietro Mennea. El a studiat dreptul, putea sa-l practice (chiar planuia sa-si faca un cabinet de avocatura), dar si el greu a renuntat la competitii.

Eu nu stiu cum este cu banii in sport. Stiu ca in fotbal se intorc cu lopata. Si ma intreb si aici pentru ce?
Inteleg ca si in tenis e cam la fel.
In rest nu stiu cat castiga si cum sunt finantati.
Multi sportivi traiesc doar din asta, din sport. Unii sunt afiliati la armata sau la unele firme (pe statul lor de plata). De ce armata?
Medaliile sunt premiate si in bani, dar cati sunt medaliati?
Am vazut ca unii sportivi sunt preluati in televiziune apoi, cu sau fara succes. Putini sunt cei care devin (buni)
antrenori. Unii ajung la circ (gimnasti), altii prin spectacole (patinatorii). Dar le lipseste la toti
partea intelectuala (scoala, cultura generala), profesia, pregatirea pentru viata prorpiu-zisa.

Si nu in ultimul rand sportul a devenit si foarte periculos si nesanatos. Accidente grave, decese. Pentru ce?

In fine. E o discutie mai ampla.
Daca si alte talente ar fi asa spijinite precum sportul...
In multe tari sportul este de baza atat la facultate, cat si la alegerea partnerului de viata.
Conteaza sa fii sportiv si nu ce ai in cap, scoala, cultura, maniere etc.
Una este sa faci un sport de timp liber, ca sa te simti bine si alta sa-ti ocupi tot timpul numai cu el si sa nu mai stii altceva.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 06.10.2016 at 12:43:09.
Reply With Quote