View Single Post
  #19  
Vechi 01.09.2009, 01:09:13
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ElusiveWolf Vezi mesajul
Sincera sa fiu imi cam place ce "aud" pe aici. Ma refer la argumente...Cam am o problema cu realitatea Lui sincer. Mi s-a intamplat de cateva ori sa intru in biserica si sa ma simt minunat. Lumanarile, slujdba, cantecele si tot...Dar cand am iesit si am vazut cersetorul murind de foame in coltul strazii, copilul cautand prin gunoi, etc parca toata caldura din biserica nu reusea sa se propage pana "in lumea reala".

1. Mi-a placut partea cu ghinionul...Poate ca pana la urma trebuia sa "o patim si noi". Nu inteleg totusi de ce barbatul(no offence) a ramas oarecum superior femeii...Mmmm poate o subiectivitate masculina...In fine nu asta e problema mea acum.

2. Legile universului...Sa stii ca are ce face...Dar oare nu s-a pricopsit cu putin mai mult decat si-ar fi dorit?

3.Nepasare este cu siguranta cuvantul :). Si trebuie sa zic, ca Dn'zeu este cam, cu "capul in nori".

5. In concluzie...Am ramas aceleasi animale fara minte care am fost din totdeauna...Parca vad ca ne paste potopul. Lasand gluma la o parte...E de rau. Daca este cu adevarat cineva acolo am incurcat-o sigur.

Inca o intrebare(probabil ca va vine sa ma cam goniti cu pietre de aici):
Sa ne gandim la cei care au inventat praful de pusca sau pusca sau o alta arma spre exemplu. Au ajuns ei in rai pentru vietile pe care inventia lor le-a salvat sau in iad pentru vietile care au fost luate prin intermediul inventiei respective? Dupa mine este un exemplu asemanator celui cu Adam si Eva. Inventatorul poate ca nici nu a folosit pusca respectiva dar va plati pentru ceea ce fac ceilalti cu ea?
categoric, nu!adam si eva nu au aplatit pt pacatul nostru!nici noi pt al lor, ca se iarta prin botez.
vezi tu, pt saracie nu e de vine Dumnezeu.nu indemn la judecata, dar daca omul nu ar fi atat de lenes si ar fi dornic de munca nu ar muri de foame*(exceptand situatiile extraordinare).DUMNEZEU N U DOARME, NU E CU CAPUL IN NORI. daca arfi asa, fie si pt o clipa un adevarat dezastru s-ar produce la nivel mondial. e ca si cum inima nu ar mai pompa sange o secunda. sti ce s-ar intampla?omul ar muri.

repet: primii oameni au fost creati doar dupa chipul Lui Dumnezeu, nu si dupa asemanare!
pt ca daca erau creati si dupa asemanare erau Perfecti.
Reply With Quote