View Single Post
  #28  
Vechi 06.08.2012, 15:22:17
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Eugen,Din cate observ, dvs. vorbiti despre protestanti nu prin prisma celor aflate de dvs. de la ei ci prin prisma a ceea ce spun combatantii lor despre ei, combatanti care la randul lor nu si-au dat osteneala sa ii intrebe si pe protestanti ce cred ei cu adevarat.
Iertati-ma va rog daca aceta a fost intelesul postarilor mele. Invit pe cei mai competenti decat mine sa se implice activ... nu doar in discutii ci in indemnul de a trai, studia si intelege teologia ortodoxa dupa modelul filocalic.

In acest context sunt nevoit sa afrim (conform constiintei) ca nu codamn omul ci devierea (pacatul, patima) si evident pe mine nu ma exclud... iar in ceea ce priveste invatatura protestanta si neoprotestanta, afirm ca o cunosc, aproape... poate prea aproape (din "gura lor" si nu doar din scrierile lor) incat m-am "ars" si incerc prin postarile mele doar sa atrag atentia asupra anumitor pericole. Intr-adevar stilul pare prea scolastic, sistematic... nu sunt cu nimic mai bun decat altii... rog persoane competente sa intervina si sa (ma) ajute la intelegerea si trairea corecta a mesajului ortodoxiei filocalice.

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Dvs. spuneti "ati inteles gresit" ca si cum eu as fi citit o carte si i-as fi inteles gresit mesajul ori eu nu scriam deloc din carti ci din ceea ce mi s-a intamplat mie in biserica. Din pacate.
Afirmatia mea lapidara are ca referinta Sfintii Parinti... si nu vizeaza persoana dvs ci doar o anumita intelegere, ce poate fi corectata sau poate persista. Va rog sa nu o intelegeti in sens juridic, justitiar... nu judec pe nimeni (persoana). Si eu invat... si eu am o gramada de nedumeriri, neintelegeri, intrebari... si ma rog Domului, Sfintilor Sai si la Sfanta Liturhgie sa ma ajute Domnul sa inteleg si sa traiesc... Mantuirea este importanta.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
Reply With Quote