Subiect: Moartea
View Single Post
  #9  
Vechi 01.11.2007, 09:49:48
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, asha mi sa parea shi mie o vorba extraordinara dar n-o pricepeam nici in ruptul capului, era ceva asha care te-ar putea scapa de pacate, dar la un moment dat, vazand cat sunt de batran, shi ca poate anii sau zilele care vor veni sunt mai putzini decat cei care au trecut, atunci mi-am deschis ochii shi in loc sa ma uit inapoi, m-am uitat cu toata fiintza inainte.... adica spre drumul care duce spre viatza veshnica shi are o statzie grozanica MOARTEA... Deci privind inaint acceptand putzinul care mi-a ramas, am regasit un pic de sperantza in aceasta privire spre inainte shi nu spre inapoi shi prezent, ci uitandu-ma spre viitorul meu obijnuit ce v-a ajunge la moarte, shi mi-am dat seama ca acum altele sunt sensurile cuvintelor sfantului Antonie cel Mare care spune sa-tzi traieshti viatza ca shi cum maine ai muri, poi fireshte, asha trebuie sa vezi ce putzina vreme mai este pana la moarte shi complet sa stai privind la drumul ce duce intr-acolo, ca sa shtii ce mai ai de facut, ce mai ai de trait, ce mai potzi sa realizezi cu ajutorul lui Hristos, sa te mai rogi cate un pic, ca asha cum au trecut zeci de ani, asha mai trec inca catziva shi gata, deci sa privim doar spre viitor, spre moarte, maine, poimaine, peste 10 ani, peste catziva, sa privim cu ideea ca faptele shi pacatele ne urmeaza... cred ca ceva de genul asta ne cerea sf Antonie cel Mare, shi atunci poate ca itzi vei gasi timp pentru singurul lucru care itzi este de folos... ???
Reply With Quote