View Single Post
  #13  
Vechi 07.08.2014, 23:40:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bianca1994 Vezi mesajul
Inteleg ca acele exemple pe care le-am dat sunt mari greseli ,caderi in ispita sau le putem spune chiar actiuni diabolesti.Eu nu inteleg insa sensul suferintei in cazul victimelor.Nu cred ca boala ori vreo alta suferinta trebuie socotite drept pedepse divine,caci Dumnezeu este iubire.Asa cum ati aratat si dv in cele mai multe cazuri suferintele ori alte ispite sunt spre folosul nostru ,spre indreptare pentru a intelege nevoia noastra de Dumnezeu.Insa ,sa luam spre exemplu cazul unui copil bolnav de cancer sau a unuia care a fost victima ,sa zicem a unui pedofil.Ce rost are suferinta in cazul lor ?
Multe personae cu un trecut deosebit de trist ajung mari sustinatori spirituali ai altora;ajung sa-i inspire si pe altii sau sa le aline suferintele.
Se nasc asociatii si colective,fronturi de sustinere pt abuzati,ceva ce nu a existat in precedent. Activitatatile acestea fac ca lumea sa se mobilizeze,sa vorbeasca,sa-si exprime solidaritatea si empatia ceea ce teoretic ar trebui sa duca la reducerea acestor orori in mentalul colectiv.


Despre boli,nu prea inteleg ceea ce nu intelegi tu :)
Bolile fie se mostenesc pe linie stramoseasca fie le construim noi prin actiunile noastre zilnice.
Bolile nu vin asa prin posta,la colet trimise tam-nesam de Dumnezeu.
Multi oameni traiesc fara noima fara a se ingriji de suflet si de trup si apoi sunt foarte socati ca s-au imbolnavit.Ce credeai ca toata viata te vei simti ca in copilarie?

Ca sa reiau exemplul tau,trebuie sa cauti in istoria familiei care are un copil bolnav de cancer sa vezi ce anume a dus la asta...Intotdeauna exista cauza si efect. Copilul cu cancer este doar un efect al unei cauze,al unei actiuni. Ceva a fost gresit, a fost facut gresit.
In neamul meu,am avut un caz de leucemie la o fata adolescenta;ea nu era vinovata de nimic,ba din contra era un copil model,foarte precoce si inteleapta pt varsta ei,nu cred sa fi suparat niciodata pe nimeni in cei 16 ani cat a trait si totusi a fost lovita de aceasta catea de boala!
Se prea poate ca intamplarea sa fie datorata infidelitatii tatalui ei,care era un om bun luat ca atare,dar nu putea sa fie de loc fidel sotiei lui si mereu facea nefacute incat pana si sotia s-a imbolnavit de suparare.
Nu poti sa fi casatorit cu un infidel si sa nu te imbolnavesti de inima rea; te raneste,te apasa,te invinovateste,te face incomplet...

Totusi boala si moartea acestei fete a adus mult bine pe termen lung deoarece mama ramasa singura si neconsolata,si-a dedicat viata altora,s-a pocait, a devenit de nelipsit de la biserica,a tinut posturi o viata intreaga,a crestinat multi copii din familie,a crescut doua generatii de orfani/lepadati si s-a mantuit. Mult a mai suferit aceasta femeie,poate mai mult decat o bolnava de leucemie.
Mereu suntem victime colaterale ale actiunii altora;sa-i iertam noi cat mai avem timp caci daca ar stii ei cat rau fac si pe cati ii nenorocesc ar plange cu amar!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote