Subiect: Reflectii
View Single Post
  #3  
Vechi 27.12.2015, 02:45:55
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Revelion petrecut in cel mai select loc

Zapada inghetata scartaie sub bocancii grabiti spre destinatie. Aproape c-am ajuns. In fata mai e o persoana, o recunoastem si stim deja unde merge! Chiar daca am intins pasul, nu reusim s-o prindem, parca zboara!

E destul de liniste pe strada... Se apropie miezul noptii si cei mai multi s-au strans in piata mare unde va fi spectacol in aer liber. De prestatiile vedetelor ma lipsesc bucuroasa, dar artificiile mi-ar placea sa le vad caci sunt impresionante, mai ales de revelion.
Orasul si familia ofera destule optiuni, dar, anul acesta, am ales cel mai special loc din lume pentru mine! Cunosc locul destul de bine, multi dintre cei dragi vor fi prezenti, dar e in premiera sa ma aflu de revelionul aici. Sper ca macar jumatate din locuri vor fi ocupate.

In curte, nici tipenie de om. Cred ca suntem printre ultimii, dam sa intram si... surpriza! Biserica e plina!!! Speram sa fie multa lume, imi doream sa vad asta, dar recunosc sincer ca nu ma asteptam! Biserica e plina ochi! Oamenii astia n-or avea si altceva de facut?! Sunt convinsa ca da, dar au ales sa fie aici. Adica cum, sa nu fim toti de revelion impreuna?! Doar suntem o familie iar eu pot sa spun ca am ajuns acasa!

......................
Am vazut eu niste poze din alti ani, cum preotii isi pusesera peste capetele credinciosilor epitrahilul, asa ca ma voi duce cat mai in fata, ceilalti n-au decat sa stea care cum apuca. Culoarul din mijloc e liber, stiu sigur ca aici vreau sa fiu, asa ca inaintez hotarata si, chiar daca va trebui sa calc pe cineva pe picioare, tot imi voi face loc. :)

Am reusit! M-am strecurat rapid si nimeni n-a comentat ca unde ma mai bag si eu. Au oamenii astia o rabdaree... Iti multumesc Doamne!
Iar acum astept si eu ca toti ceilalti. Am timp sa privesc in jur si ... da, sunt toti aici sau cei mai multi dintre ei! Si-mi sunt dragi, chiar daca habar n-am cum ii cheama pe foarte multi dintre ei.
....................

Credeti-ma ca a fost foarte frumos! Fix la miezul noptii, cand afara se urla, se chiuia, se canta iar sampania se revarsa din pahare, noi am rostit intr-un glas Tatal nostru! Auzeam clopotele vesele acompaniate de ropotele de petarde si artificii. S-a citit un acatist, s-au rostit rugaciuni de multumire catre Dumnezeu pentru anul care tocmai s-a incheiat, rugaciuni de cerere pentru Noul An, rugaciuni de dezlegare iar la final am cantat in cor Laa muuuulti aaaaaaaaaaani!!! :)

Am ascultat si cateva cuvinte ziditoare si gata! M-am intors spre usa multumita, bucuroasa si cu zambet pe chip si in priviri! A fost asa cum mi-am dorit! Bingo, ca am stat si sub straiele parintelui meu duhovnic cand s-au citit rugaciunile de dezlegare; multi pui sub closca, cati am incaput iar restul, pe langa! :)

Cu adevarat, acesta a fost pentru mine cel mai frumos revelion! Si sper ca si urmatoarele vor fi tot asa! :)

Last edited by crinrin; 28.12.2015 at 13:09:48.
Reply With Quote