Subiect: Decizie a CEDO !
View Single Post
  #23  
Vechi 12.06.2012, 22:58:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Dar n-am inteles cum poate sa oblige statul o biserica sa dea binecuvantare (nu sa cunune, atentie!) pentru un cuplu homosexual si in acelasi timp sa garanteze prin constitutie libertatea de gandire si convingere? Cum sa-ti spuna statul: cuplul gay are dreptul de a primi binecuvantarea bisericii, omitand Biblia si credinta bisericii? Sa le dea statul binecuvantare.

Under the law, individual priests can refuse to carry out the ceremony, but the local bishop must arrange a replacement for their church.The far-Right Danish People's Party mounted a strong campaign against the new law, which nonetheless passed with the support of 85 of the country's 111.

Si mai am o nelamurire, oare la danezi, se face doar ceremonia la biserica iar apoi se semneaza in registrul civil, tot in biserica, cum e in Anglia? Nu stiu ce se intampla cu biserica luterana din Danemarca, dar e trist.
Sa uneasca un cuplu in fata lui Dumnezeu, exact cum se intampla si la noi. Ce inseamna "sa dea binecuvantare" ?

Ce ai subliniat tu in articol este dreptul preotului de a refuza sa-i cunune dar biserica nu are acest drept.Episcopul trebuie sa desemneze alt preot pentru ceremonie.Nu ma intreba cum de se poate sa fortezi biserica sa faca asta dar uite ca se poate.
Reply With Quote