View Single Post
  #44  
Vechi 10.06.2014, 18:36:42
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gheorghe Dinu Vezi mesajul
Eu încerc pe cât posibil sa nu am păreri subiective asupra Noului Testament, și nu încerc sa răstălmăcesc cuvintele astfel încât sa-mi convină mie asa cum se pare ca fac unele persoane care au postat pe acest topic.
Asa cum ai zis și tu în Vechiul Testament se practicau pedepse barbare pentru adulter, viol etc dar dupa venirea lui Iisus Hristos care a afirmat "cine e fără de păcat sa arunce primul piatra" s-au abolit aceste legi primitive. Pana la urma de aceea ne numim creștini.

Totuși, citatele expuse în acest topic sunt din NOUL TESTAMENT, carte de căpătai a creștinătății. Prin urmare nu cu mine te contrazici încercând sa dovedești contrariul ci însa cu Domnul Nostru Iisus Hristos.

Domnul nostru Iisus Hristos nu a lasat niciodata invataturile pe care le mentionati, El a lasat in primul rand legea iubirii.Ca noi oamenii am fost si inca suntem bolnavi de neiubire de Dumnezeu si semeni si avem dificultati a percepe relatia cu Dumnezeu si oamenii prin intermediul ei,aceasta este propria noastra slabiciune la care avem de lucrat fiecare.
Iar daca eu ma contrazic cu Hristos cum insinuati dumneavoastra pentru ca am oferit acele exemple, stimate domn, inseamna ca la fel au facut toate sfintele,mucenitele,profesoarele de religie,maica Siluana si in genere cam orice femeie care a indraznit sa deschida gura sa propovaduiasca cuvantul Domnului sau s-a pus pe sine in slujba Sa si a omenirii .
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 10.06.2014 at 18:43:53.
Reply With Quote