View Single Post
  #2  
Vechi 11.03.2024, 20:39:40
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

HULA
Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
l-am auzit ca huleste crestinismul.
Coranul este o mizerie care a copiat invataturi din biblie si a modificat dupa cum a vrut mohamedul lor blestemat
Este normal sa huleasca crestinismul. Nu-l cunoaste, nu-l intelege. Are pareri gresite si proaste despre crestinism.
Dar si tu hulesti islamul in egala masura daca nu chiar si mai mult.
Este incorect sa-i pretinzi lui sa aplaude religia ta in timp ce tu i-o batjocorești pe a lui.


DUMNEZEU
Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Biserica noastra face niste asocieri istorice precum ca ei se trag de la Ishmail primul fiu al lui Avram si ii accepta ca ar avea acelasi Dumnezeu cu noi pentru ca se trag din parintii evreilor.
Da, crestinii, musulmanii si iudeii au acelasi Dumnezeu, Dumnezeul lui Avraam.
Dar il inteleg diferit. Noi, crestinii, credem ca evreii si musulmanii il inteleg diferit pentru ca nu stiu ca El are un Fiu si pentru ca nu cred in Sfanta Treime.


CONVERTIREA
Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Culmea, Calistrat pe care l-am urmarit din motive de divertisment, a repetat de multe ori blasfemia ca, daca Dumnezeu vrea maine, da semn din cer si se convertesc toti musulmanii la crestinism.

Au fost multe cazuri cand s-au convertit doar de forma ca sa ia nevasta si apoi nu s-au mai intors.
Este adevarat ca mulți musulmani s-au convertit de forma, pentru a ajunge in tari crestine bogate si libere sau pentru a se casatori. Insa sunt si milioane de musulmani care s-au convertit sincer si il iubesc si-L urmeaza pe Hristos. Deci vorbim despre milioane de musulmani convertiți. Asta spun statisticile.


IUBIREA
Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Sa ne iubim aproapele, sunt de acord, dar…
In contextul asta, musulmanul mai este aproapele meu ca sa respect porunca cu iubeste-ti aproapele?
DA, noi trebuie să-i iubim pe musulmani și da, musulmanul este aproapele tau.
Aproapele tau NU este doar ortodoxul roman, ar fi prea simplu.

Atunci când Isus a poruncit iudeilor să iubeasca aproapele, unul dintre ei, ca sa se dezvinovateasca, a intrebat:
Și cine este aproapele meu?
Iar Iisus, răspunzând, a zis: Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon, și a căzut între tâlhari, care, după ce l-au dezbrăcat și l-au rănit, au plecat, lăsându-l aproape mort. Din întâmplare un preot cobora pe calea aceea și, văzându-l, a trecut pe alături. De asemenea și un levit, ajungând în acel loc și văzând, a trecut pe alături. Iar un samarinean, mergând pe cale, a venit la el și, văzându-l, i s-a făcut milă, Și, apropiindu-se, i-a legat rănile, turnând pe ele untdelemn și vin, și, punându-l pe dobitocul său, l-a dus la o casă de oaspeți și a purtat grijă de el. Iar a doua zi, scoțând doi dinari i-a dat gazdei și i-a zis: Ai grijă de el și, ce vei mai cheltui, eu, când mă voi întoarce, îți voi da. Care din acești trei ți se pare că a fost aproapele celui căzut între tâlhari? Iar el a zis: Cel care a făcut milă cu el. Și Iisus i-a zis: Mergi și fă și tu asemenea.
Isus a rostit pilda samariteanului milostiv in contextul întrebarii despre aproapele nostru. Iudeii ii urau pe samariteni mai mult decat ii urasti tu pe musulmani.
Reply With Quote