Subiect: Nunta Curata
View Single Post
  #13  
Vechi 22.07.2011, 16:15:00
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Draga mea, nici eu nu sunt casatorita, dar curatenia nuntii nu se rezuma la aceste probleme legaliste, cand trebuie sau nu sa faci sex cu sotul. Curatenia nuntii inseamna ca cei doi miri sa nu fi pacatuit inainte si sa isi tina juramintele facute la casatorie, adica sa isi fie fideli unul altuia, sa fie impreuna la bine si la rau, sa isi duca crucea impreuna, sa mearga impreuna spre mantuire. Deoarece asta e casatoria, pana la urma, o cale spre mantuire, care are placerile, greutatile si obligatiile ei.

Iti recomand sa citesti si Taina nuntii de Danion Vasile - o gasesti online.
Multumesc. Am citit-o. Chiar ma intrebam daca si acolo este mentionat, ca momentan cartea este imprumutata.

Si inteleg ce vrei sa spui, si eu cred ca religia si credinta sunt mai mult decat niste reguli de respectat.....dar cred ca daca le respecti si mai ai si credinta e si mai bine. Cred ca m-as simti eu mai bine, adica cand faci ceva ce ti s-a spus ca e bine, te simti bine, nu te mustra constiinta.

Ca in cariera, poate unul e mai inzestrat intelectual decat altul( precum credinta mai puternica), dar cel ce munceste culege roadele la sfarsit.


Ca fapt divers, este evident de ce nu e bine in timpul sarcinii si in timpul alaptarii. Legat de restul Parintele Arsenie spunea, ca abuzul il pagubeste pe barbat si refuzul pe femeie.

" Iata din tainele prostatei: aceasta sintetizeaza saruri ale acidului glutamic, substante absolut necesare sistemului nervos, atat al barbatului cat si al femeii. Dar nu le prepara decat barbatul! Aici este explicatia, fundamental biologica, in temeiul careia femeia este atarnatoare de barbat. Fara substantele lui endocrine, ea se degenreaza nervos, mintal, etc. Aici incepe sa se inteleaga de au urmari nefaste si abuzul si refuzul. "
Parintele Arsenie Boca
Reply With Quote