Subiect: Nunta Curata
View Single Post
  #21  
Vechi 22.07.2011, 18:05:45
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Buna. Merci pentru raspuns.



"Oare crezi că în asta constă căsătoria, în a te preocupa când anume ai dezlegare la amor?"

Poate m-am facut inteleasa pana acum..... Ideea este ca atunci cand nu stii ceva, n-ai facut in necunostinta de cauza. Dar cand stii?

Nu ma casatoresc maine, dar stiu ca un barbat obisnuit mi-ar spune "pleaca de aici" si poate si unul altfel.

Si poate casatoria este raport de prietenie in care sa vrei acelasi lucru de la "amor".
Mi-o zice Dumnezeu: " Mai, fata, eu inainte de casatorie ti-am zis ce trebuie sa faci, da' tu ce-ai facut, nu ti-ai pastrat casnicia curata si ai stiu ce babrabt ti-ai ales si tot te-ai casatori?"

Evrei 13:1-6 Casatoria sa fie tinuta in toata cinstea si patul sa fie nespurcat, caci Dumnezeu va judeca pe curvari si pe preacurvari.

Nu stiu ce raspunsuri speram ........
Problema pusă de tine e serioasă. E foarte bine că te gândești la aspectele astea acum, când încă nu ai ales.

Se spune că cea mai mare virtute a creștinului este cumpătarea; să nu deviezi nici de-a dreapta, nici de-a stânga. Nici să te scârbești de trup, nici să desfrânezi.

Dar înainte de problema sexualității se pune problema iubirii. În funcție de ce iubești să-ți fie și alegerea. Fie că te căsătorești, fie că alegi celibatul (sau, poate, călugăria), trebuie să o faci pentru că iubești: pe Dumnezeu, Căruia poți alege să i te dăruiești integral, sau un bărbat și viața de familie cu toate cele bune ale ei. Și în căsătorie, și în necăsătorie poți trăi nedespărțit de Dumnezeu, ferindu-te de păcate.

Poate îți scoate în cale Dumnezeu un băiat care să gândească la fel ca tine sau care să te iubească și să te înțeleagă. Nu sunt toți băieții la fel. Nu sunt toți împătimiți de trup sau dependenți de el. Unii se pot abține o perioadă îndelungată de la relațiile trupești; alții nu. E posibil să-ți dai seama de lucrul acesta și înainte de căsătorie, comunicând cu el, observând dacă este mai mult suflet sau mai mult trup.

Dar chiar dacă se întâmplă să constați după ce te-ai căsătorit că nu poate să se abțină prea mult, nu trebuie să te îngrijorezi: prin nuntă, trupul tău devine al lui; sunteți un trup și, dacă aveți dragoste curată între voi, unirea aceasta poate fi o dăruire deplină.

Desfrânarea trebuie evitată cu orice chip; în ea nu e dragoste, ci egoism, pentru că vine din căutarea plăcerii proprii. Pe când în iubire e dăruire; trup și suflet.
Reply With Quote