Subiect: Nunta Curata
View Single Post
  #28  
Vechi 22.07.2011, 19:32:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai te rog sa-ti completezi la profil confesiunea/religia.

Pe urma eu am citit in mai multe locuri, inclusiv la Par. Cleopa (care mi se pare ca a gresit mult(e)) si nici macar dansul nu scrie ca oamenii casatoriti trebuie musai sa tina posturile de peste saptamana. Este peste tot doar o recomandare, in rest scrie clar ca se face cu acordul partenerului totul.
Nu mai exista "eu" ci "noi", intr-o casnicie.

In al treilea rand ceea ce gandesti si scrii tu aici despre casatorie este jignitor la adresa celor casatoriti. Ii consideri ne-ortodcsi si sa nu mai spun cum, daca nu se rezuma numai la anumite 2 zile fixe din saptamana.

Am vorbit si eu despre acest subiect cu preotul meu si mi-a explicat clar ca nu se pune problema in acest fel. Chiar s-a suparat ca denaturez Taina Cununiei.
Mi-a spus ca oamenii se casatoresc in fata lui Dumnezeu, in cadrul unei Taine pe care El ne-a dat-o tocmai ca sa fim casatoriti, impreuna, sa avem relatii si sa facem prunci si nu sa stam feciori ca la manastire.
Ca nu trebuie sa facem desfrau este una, dar ca trebuie sa ne retinem de la relatiile cu sotia/sotul pe motive din astea nu este corect.

Si ca sa se ajunga la divort din astfel de motive, este un pacat si mai mare.

In rest, eu iti doresc sa ajungi sa cunosti un baiat bun, ortodox, daca vrei tu, sa va iubiti si apoi ai sa vezi daca mai ajungi sa mai institui reguli.

Si mai scrie la canoane ca nici macar preotii nu au voie sa se abtina in cadrul casatoriei de la relatii cu sotia, in afara pregatirii pentru slujbe, (fara a fi de comun acord).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote