Subiect: Dilema
View Single Post
  #13  
Vechi 01.10.2011, 10:50:57
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Merci. Si de exemplu, cand cineva imi face un lucru urat, stiu ca nu l-ar putea face fara voia Lui Dumnezeu, daca nu i-ar permite El.

Cam greu sa ma obisnuiesc cu anumite lucruri, dar asta e. M-am intrebat, cand m-am dus acolo, daca e bine ca se intra pe baza de amprenta. Si ampretele sunt o privare a libertatii. Si de acolo, la cipuri e cale scurta. Si m-am gandit:"Faca-se voia Ta", adica voi intelege daca e bine sau nu, dar.......... trebuie sa cartim noi mereu.

Greu sa accepti ca nu poti face nimic, fara voia Lui Dumnezeu si in acelasi timp, nimeni nu-ti poate face nimic, daca Dumnezeu nu-l lasa. Daca poti accepta asta, chiar traiesti libertatea. Am avut "momente de libertate", dar daca sunt suparata, este evident ca n-o traiesc.

Off topic: M-am gandit, cand cineva mi-a facut ceva urat, ca n-ar trebui sa ma supar. Si pana la urma, lucrul urat facut de cineva tie, este o "moneda in plus in balanta mantuirii". Dar ei ce vor primi? M-a tentat sa spun asta anumitor persoane, sau sa spun "ca Dumnezeu iarta, dar nu lasa nepedepsit." Poate e urat sa spui ultima parte, ca e ca o amenintare. Sau poate ar trebui sa ne gandim ca daca noi reusim sa iertam, vor fi iertati si ei de catre Dumnezeu. Cale lunga de batut......
Si eu simt de ceva vreme ca ma paraseste credinta. Cireasa de pe tort ca sa spun asa a fost duminica trecuta cand s-a tarnosit o biserica aici in oras la care a participat Patriarhul Daniel. M-a apucat scarba cand am vazut pleiada de politicieni aliniati ca la gradinita care asteptau "piosi" sa le fie recunoscute "meritele" la construirea bisericii. Am plecat de acolo sa nu mai vad ca altfel acolo vomitam de scarba. Ma enerveaza si abundenta si opulenta pe care o afiseaza Patriarhia si faptul ca tot timpul stau cu mana intinsa sa ceara bani de la credinciosi pentru orice fel de serviciu pe care-l presteaza. Au post de televiziune, radio, ziar....o adevarata afacere. Amaratii vin si platesc pentru orice fel de serviciu prestat: pomelnice, botez, nunta etc. Vai de steaua noastra!
Reply With Quote