Subiect: Dilema
View Single Post
  #31  
Vechi 03.10.2011, 08:27:08
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Doamna Dorina, eu nu am mers mai departe de doua statii de autobuz duminica trecuta, la slujba. Aveam o problema si l-am rugat pe parintele care miruia sa imi citeasca niste rugaciuni. Bun, la finalul slujbei, inaintea mea, i-a citit unei lauze dezlegarile, aceasta nu i-a dat nimic; apoi a venit o handicapata, sa ii citeasca de sanatate, nici aceasta nu i-a dat nimic, apoi o batrana, nimic... apoi o mama cu trei copii, nimic, apoi eu. Am pus mana pe geanta si am vrut sa scot bani; citise foarte atent, cum trebuie si mai mult decat ma asteptasem, si am avut si reusita, datorita rugaciunilor lui; ei, nu m-a lasat sa ii dau bani! La sfarsit, a mai venit o femeie, care a insistat sa ii dea bani. Ei bine, banii aceleia faceau cat ar fi trebuit sa dea toti cei de dinainte. Si toti preotii din acea biserica sunt exact la fel.
Numai ca... daca treci pe acolo, nu tu biserica impunatoare, nu tu slujbe lungi si somptuoase, nu tu cor, lumea canta la gramada, nu tu predici docte, imbulzeala de nedescris, o gramada de babute atotstiutoare si cam certarete. Nu prea s-ar gandi cineva sa caute diamante acolo. Ca in povestile cu calul hodorogit si rapciugos care mananca apoi jaratic.

Asa ca mai sunt si preoti cumsecade, care nu cer bani, ba chiar nici nu doresc sa primeasca. Eu una, multumesc lui Dumnezeu, aproape numai dintre acestia mi-a scos in cale.
Ferice de tine. Ești vrednică de așa fapte de aceia ai parte de ele.
Să le răspătească acelor preoți adevărați Dumnezeu milostenia și credința.
Reply With Quote