Subiect: Sfera de lumina
View Single Post
  #2  
Vechi 25.11.2021, 21:20:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amiel25 Vezi mesajul
Am zis sa ma linistesc, mi-am pus castile pe urechi, am ales o melodie linistitoare, care sa ma calmeze, sa pot respira mai bine si intr-o clipa m-am trezit intr-o alta lume, alta dimensiune, alt plan al realitatii, intr-un loc de lumina, iar in fata mea se afla o sfera avand un diametru, cred, presupun, de 10-15 metri. Pluteam catre aceasta sfera de lumina, stiind ca totul s-a terminat, experienta mea umana a ajuns la final, in sfarsit ajunsesem in locul acesta de lumina, in fata acelei sfere de lumina, pe care parca as fi cautat-o toata viata, mi-am zis ( fara cuvinte, un fel de cunoastere ), Dumnezeu, acesta este Dumnezeu, totusi, deasupra acestei sfere de lumina era o lumina si mai mare, o lumina absoluta, ale carei raze le vedeam peste tot in jurul meu. Am simtit o pace foarte profunda, stiam ca ma asteapta ceva atat de minunat incat cuvintele umane nu vor putea niciodata sa descrie ceea ce este de nedescris.
Dumnezeu este persoană din câte știu și ni se adresează, nu știu să fie sferă de lumină, exemplu:

Ce spune în Apocalipsa/Revelația, cap. 22 (ultimul din Noul Testament)
5. Și noapte nu va mai fi; și nu au trebuință de lumina lămpii sau de lumina soarelui, pentru că Domnul Dumnezeu le va fi lor lumină și vor împărăți în vecii vecilor.

16. Eu, Iisus, am trimis pe îngerul Meu ca să mărturisească vouă acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt rădăcina și odrasla lui David, steaua care strălucește dimineața.

Nu vreau să mi-o iei în nume de rău, dar la ce te ajută personal toate aceste descoperiri, vise, „revelații”, reverii, ai siguranța că ești pe calea mântuirii ?

Din câte înțeleg eu ortodoxia, fără cuget drept credincios întru toate, nu putem nimeri pe cale oricâte fapte sau intenții bune am avea.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote