View Single Post
  #30  
Vechi 02.02.2009, 09:15:18
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

M-a impresioanat Pr.Arsenie Papacioc (intr-o filmare) cand vorbea de milostenie.... si povestea o intamplare cu sine... cum ca mergea pe drum si il opreste un om mai invarsta fara un picior si rezemat in 2 carje... cerandu-i "Draga perinte da-mi si mie un ban ca nu am nimic!" parintele se opreste si ii spune: "Dragul meu, sa stii ca nu am nimic la mine, nici un banut dintre cei mai mici, dar uite! iti dau o MANA CALDA!!! (ii intinde mana si i-o cuprinde cu dragoste de parinte) siguri de cand traiesti tu nu ti-a dat nimeni o mana calda, nu ti-a zambit nimeni vreodata!" si batranul a inceput a plange si i-a spus: "Asa e perinte, ca nimenea nu mi-a dat o MANA CALDA!"

Oamenii nu au nevoie in SPECIAL nevoie de bani sau mancare, au nevoie si MILOSTENIA DRAGOSTEI... asa ii putem castiga, le putem castiga increderea tuturor "saracilor" strazii ca EXISTA MILA SI GRIJA LUI DUMNEZEU fata de EI!!!

Eu am patit un caz: Ieseam intr-o seara de la Catedrala (de aci din SB) si ma intampina o doamna care spunea ea este de 2 zile iesita din spital unde a fost operata la sanul stang... si nu are cum sa ajunga acasa... nu are bani... nimeni nu-i da... preotii o resping... lumea la fel... plangea in hohote... asa de mila mi-a fost... eu NU aveam nimic la mine decat cheile telefonul si o metanie... atat! No, ce sa ii dau??? zicea ca nu mai merita sa traiasca si ca mai bine merge si se arunca in fata trenului... ca daca si preotii o resping, UNDE ESTE DUMNEZEU? ca s-a tot rugat si ca Dumnezeu nu i-a auzit rugaciunea... eu, o ascultam, am inceput sa o incurajez, sa ii vorbesc cald, dar fara rezultat... atunci am zarit pe un coleg al meu si m-am dus si i-am cerut 10 lei sa ma imprumute si i-am dat... acum s-a bucurat femeia si mi-a multumit din toata inima! La cativa metri de unde eram cu acea doamna, era o colega a mea pe care nu o vazusem de mult timp, ea treminase inca de anul trecut cu numai 3 ani de studiu, dar eu mai fac unul in plus, ca sunt la sectia Pastorala) si m-am dus sa mai vorbesc cu ea. In timp ce vorbeam cu ea, ce credeti ca se intampla? vine doamna aceea bucuroasa foc si spune ca acum a oprit un domn in parcare si i-a cerut si lui si ca acela i-a dat o bancnota de 100 de lei... Nu mai putea de bucurie, plangea ca un copil, si eu i-am spus: Ce v-am spus ca Dumnezeu implineste rugaciunea omului atunci cand are el nevoie? era extrem de fericita si nu inceta din lacrimi... si apoi i-am povestit si colegei mele cele intamplate mai devreme!

Sa nu ne raportam cu SUPERIORITATE fata de cei saraci, fie ei si tigani sau rromi sau indieni sau saraci lipiti pamantului sau plini de necuratii pe ei.. e adevarat iti pot transmite multe boli... dar DRAGOSTEA de aproapele si MILA fata de el, sunt SCUTUL TAU atat in sanatatea trupeasca cat si in cea sufleteasca!!! EU m-am CONVINS de acest lucru!!! sau sa vezi o fetita de numai 3-4 ani cum plina de mizerii pe la nas sau cu bube pe la gurita si cu lacrimi in ochi cerandu-ti o "bucata de paine", cum sa nu iti fila mila de ea???? cum sa treci pe langa ea si sa nu ii dai un banut sau sa o mangai putin.....??? ti se rupe sufletul...

Sa facem MILOSTENIE cat putem de mult, asa Il face "dator" pe Dumnezeu fata de noi... cine pe sarac ajuta, pe Dumnezeu imprumuta!
Reply With Quote