View Single Post
  #1  
Vechi 14.12.2008, 18:52:46
Tatic Tatic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.12.2008
Mesaje: 2
Question Nume Botez (in functie de nume ceftificat si sex copil)

Buna,

As dori sa stiu cat mai sigur posibil (am discutat deja cu doi preoti si nu prea m-am lamurit) cum se procedeaza daca copilul nascut are, conform cariotipului din timpul sarcinii, un sex (si asa e declarat pe certificatul de nastere) iar conform realitatii e posibil sa aiba alt sex (se poate sti mai exact doar mai tarziu deoarece acum e foarte mic -prematuritate severa- si sunt alte prioritati in salvarea lui).
As dori sa-l botez dar nu stiu daca-i pun nume de baiat si e fetita sau invers ce se mai poate face mai tarziu. Nu vreau nici sa stau cu el nebotezat cateva saptamani (sau poate si mai mult nu stiu exact cat o sa dureze).

Din cate stiam eu numele pus la botez (indiferent ce e sau nu si pe certificatul de nastere) ala ramane toata viata in fata Domnului. E adevarat? Se mai poate schimba pe urma daca sunt motive intemeiate (medicale in cazul acesta)?
Cu cine am mai discutat nu a intalnit astfel de situatii. Ceea ce e sigur, si-mi recomanda toti, e ca trebuie botezat cat mai urgent (macar botezul de urgenta)... Dar cum?!
Reply With Quote