View Single Post
  #2  
Vechi 14.12.2008, 19:05:52
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tatic Vezi mesajul
Buna,

As dori sa stiu cat mai sigur posibil (am discutat deja cu doi preoti si nu prea m-am lamurit) cum se procedeaza daca copilul nascut are, conform cariotipului din timpul sarcinii, un sex (si asa e declarat pe certificatul de nastere) iar conform realitatii e posibil sa aiba alt sex (se poate sti mai exact doar mai tarziu deoarece acum e foarte mic -prematuritate severa- si sunt alte prioritati in salvarea lui).
As dori sa-l botez dar nu stiu daca-i pun nume de baiat si e fetita sau invers ce se mai poate face mai tarziu. Nu vreau nici sa stau cu el nebotezat cateva saptamani (sau poate si mai mult nu stiu exact cat o sa dureze).

Din cate stiam eu numele pus la botez (indiferent ce e sau nu si pe certificatul de nastere) ala ramane toata viata in fata Domnului. E adevarat? Se mai poate schimba pe urma daca sunt motive intemeiate (medicale in cazul acesta)?
Cu cine am mai discutat nu a intalnit astfel de situatii. Ceea ce e sigur, si-mi recomanda toti, e ca trebuie botezat cat mai urgent (macar botezul de urgenta)... Dar cum?!
Doamne ajuta!

As zice sa il botezi cat mai repede, sa aiba asigurat Raiul incazul in care, Doamne fereste, se intampla ceva.

Nu stiu ce sa zic despre nume, poate ceva care merge si la baieti si la fete (Gabriel[a], Mihai[ela], etc).

Bogdan.
Reply With Quote