Subiect: Postul
View Single Post
  #2  
Vechi 24.11.2009, 20:34:09
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela_iagar Vezi mesajul
Discutand cu o ruda, am ajuns si la subiectul post. si m-a intrebat...de ce diferentele acestea dintre catolici si ortodocsi in privinta postului. de ce ei se abtin doar de la carne in timp ce noi nu mancam nimic de origine animala,pentru ca in fond, crestini suntem si unii si ceilalti. Stiu ca sunt mai multe diferente intre noi si catolici, insa la celelalte le stiu explicatia, insa la aceasta nu...

daca m-ati putea ajuta putintel:D...mi-am cam prins urechile:D


Gabriela.
Este destul de simplu de explicat. Sunt doua aspecte: postul si abstinenta.
1. Postul. Cerinta primordiala a oricarui post catolic (in general vorbind) este aceea de a nu manca niciun aliment care produce durere, si aici este vorba de carne, dar nu neaparat de lapte sau oua. Dincolo de a nu manca nici un fel de carne (cu exceptia carnii de peste), in perioadele de post, in biserica catolica exista un post permanent in timpul anului miercurea si vinerea, care consta in paine si apa. Este postul cerut de Maica Domnului la Medjugorje. Din nefericire, datorita calitatii foarte proaste a painii si a preturilor prohibitive pentru produsele cu adevarat de calitate, acest frumos post este acum denaturat, in sensul ca putina lume il tine. Mai exista si posturile personale, care pot fi posturi de o zi, post negru, s.a.m.d., asemanatoare cu cele din biserica ortodoxa.
2. Abstinenta, adica abtinerea de la anumite placeri permise - cafea, sau cola, sau televizor, sau orice altceva de care ne simtim atasati si care indeparteaza sufletul de Dumnezeu. Dupa parerea mea, aceasta este partea cea mai grea a postului.
Reply With Quote