Subiect: Postul
View Single Post
  #5  
Vechi 25.11.2009, 14:41:36
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Post

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Da, poate nu am explicat destul de clar, asa ca am facut o omisiune, pe care o rectific acuma. In postul catolic, este de la sine inteles ca trebuie lasate toate obiceiurile rele. Mai mult, cum spovada este lunara, conditia dezlegarii de la sfarsitul spovezii este conditionata de angajamentul sincer de a nu mai pacatui. Prin urmare, in viata crestinului catolic, debarasarea de obiceiurile rele este un efort continuu, de-asta n-am trecut ca ar fi doar in post...
pai si la noi e la fel...numai ca noi nu trebuie sa lasam televizorul sau internetul. mie personal mi-ar fi greu sa renunt la internet, pentru ca imi trebuie pentru scoala.pe de alta parte si la noi este dificil: sa renunti la unele alimente pentru o perioada de timp.

apropo. la multi ani>:D<. fericire, sanatate si mai ales mantuire, care este cea mai importanta.
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote