Subiect: Postul
View Single Post
  #10  
Vechi 25.11.2009, 15:20:17
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Exista diferente evidente intre Romano-Catolicism si Ortodoxie sub toate aspectele (dogmatic, drept bisericesc, liturgic etc). Si mai evidente sunt insa diferentele ce tin de spiritualitatea celor doua Biserici. Modul diferit in care fiecare Biserica se raporteaza la post se datoreaza, deci, acestui fapt.

In Biserica Ortodoxa viata crestina intotdeauna a avut si are, un profund caracter ascetic. Sfintii Parinti amintesc cu totii despre necesitatea purificarii, a curatirii de patimi, in vederea cunoasterii lui Dumnezeu. Ori, vremea postului nu este decat o chemare adresata membrilor Bisericii, spre a gusta din preaplinul vietii dumnezeiesti. Postul este calea prin care, noi, renuntam la cele vremelnice spre primirea celor vesnice.

Exista, desigur, si in sanul Bisericii Ortodoxe o raportare personala, la post. Oameni diferiti, masuri diferite. Asa se face, ca, in acelasi timp, pentru unii el este doar lipsa sau imputinare a hranei, iar, pentru altii este gustare din "Izvorul cel fara de moarte".
Este mult adevar in cele scrise de tine, Marius.
Printr-o ciudata turnura a lucrurilor, eu personal am ajuns sa traiesc, in perioade diferite din viata, in sanul primitor al ambelor biserici.
Si o spun cu mana pe inima, fara nici cea mai mica intentie de a ofensa pe cineva, ca ma simt acasa si intr-una, si intr-alta. Mai mult, ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi a vietii mele (atata cat mi-a mai ramas) pentru ca, la nivelul meu umil, laic, mirean, am inteles ca mantuirea este in ambele biserici, dupa masura credintei, a faptelor bune, a dreagotei pe care o avem...
Reply With Quote