View Single Post
  #174  
Vechi 17.12.2020, 23:11:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Doamne ajută, bine ai venit pe forum !

Citat:
În prealabil postat de Clau21 Vezi mesajul
Până la urmă, au animalele suflet nemuritor? Stim că oamenii au, există nenumărate mărturii ale celor întorși din moarte clinică, am simțit cu toții atingerile sufletelor dragi trecute dincolo...
Am editat aici postarea - se pare că există în Facere câteva citate în care la suflet viu sunt incluse orice vietăți, dar nu se detaliază mai mult, majoritatea citatelor în care se referă la suflete sunt despre oameni, nu știm ce va fi cu ele după moarte.


Citat:
În prealabil postat de Clau21 Vezi mesajul
Dar, animalutele noastre iubite ce se întâmplă cu sufletele lor? Am văzut ca au conștiință, știu și simt că urmează moartea, o acceptă, dar, iubirea lăsată de Dumnezeu, ne unește, indiferent ca este suflet de animaluț sau om.
Animalul nu are conștiință, rațiune, are niște instincte, suflet de animăluț e mai mult o expresie populară.


Citat:
În prealabil postat de Clau21 Vezi mesajul
Are cineva o explicație, vi s-a întâmplat ceva deosebit, care sa marcheze faptul că animaluțul este încă alături de voi și nu a dispărut complet?
Nu, nici nu cred că astfel de vise sau întâmplări ar fi bazate pe altceva decât pe proiecția subconștientului, nu ar fi realități din lumea nevăzută.


Citat:
În prealabil postat de Clau21 Vezi mesajul
Un animal de companie, o dată intrat in viața noastră, devine un membru al familiei.
Nu aș zice asta, pe un membru al familiei nu-l castrezi, nu-l porți în lesă, zgardă, animalul nu va echivala cu un om, oricât de dureros ar fi pentru atașamentul cuiva.


Citat:
În prealabil postat de Clau21 Vezi mesajul
Este foarte greu sa ii accepți moartea. Mai ales când este eutanasie, în urma unei boli incurabile. Întrebările te macină, remușcările ca poate se mai putea face ceva și nu ai făcut. Faptul ca ai dus la moarte animaluțul pe care îl iubeai ca pe sufletul tău, iar el avea încredere în tine 200%.
Remușcările de acest fel pot fi ispite de la potrivnic pentru un suflet sensibil, nu trebuie să-ți cheltui toată averea pt rmn-uri, proteze pt animal.

Nu avem voie să ne lipim sufletește față de animal, mai mult decât îi dăm slavă lui Dumnezeu, pentru că altfel animalul va deveni un fel de idol, e dureros ce spun, dar mai bine să pun în ordine lucrurile.

Oamenii se atașează de animale pentru că nu se mai suportă între ei, nu pot relaționa, nu au dispoziție să învețe gestiunea conflictelor, nu mai au încredere, se înșeală între ei, animalul e un supus care dă din cap la toate toanele, omul -nu face asta, are personalitate, te provoacă, dar înveți mult mai mult din relaționarea asta, decât de la un animal care îți aprobă toate crizele de personalitate.


Citat:
În prealabil postat de Clau21 Vezi mesajul
Singura alinare ar fi sa știm ca și ele au un suflet nemuritor și ca ne vor întâmpina cândva, așa cum o fac rudele noastre umane, care ne întâmpină în momentul morții, pentru a ne fi ghizi spirituali dincolo.
Dacă oamenii ar avea familii sudate și ar face toți copiii pe care-i dă Dumnezeu, atunci atenția și purtarea de grijă s-ar muta dinspre animale spre oameni, ai tremura mult mai mult când un copil ar avea febră decât că animăluțul face scaun moale, ti-ar umple sufletul de bucurie mai mult de realizările și evoluția unui om în devenire decât că animăluțul face aport ar fi o restabilire a priorităților.

Iar la bătrânețe nu te-ai mai lipi de animale pentru că nu are cine să-ți mai deschidă ușa și să-ți aline singurătatea.

Cu toate astea nici familia, nici animalele nu trebuie să ia locul Lui Dumnezeu, pt că ar fi o idolatrie atașamentul sufocant față de ei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.12.2020 at 18:22:41.
Reply With Quote