View Single Post
  #177  
Vechi 18.12.2020, 13:21:30
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clau21 Vezi mesajul
Nu am scris aici sa fiu ironizata, iar textul spulberat frază cu frază. Am cerut ajutor și un sprijin prin niște răspunsuri, pe un forum, care, credeam ca iubește animalele și care - din moment ce are deschisă această dezbatere - Nu le considera doar hrană de consum în slujba omului.
Nici eu nu am scris ca să te ironizez, am arătat foarte clar de ce animalele nu echivalează cu oamenii, în plus a castra un animal e tot o formă de cruzime, a-l scoate din habitatul lui și a-l domestici pentru placul și încântarea egoistă a cuiva e tot o exagerare, atunci toate animalele ar trebui să fie libere în habitatul natural și omul să le lase spațiu să nu le intre în mediu.

Dacă animalele aveau suflet li se făcea slujbă de prohodire la înmormântare, se spune cu sfinții/drepții odihnește Hristoase sufletele adormiților robilor tăi referitor la oameni.

Întreabă te rog un preot dacă animalele au suflet sau nu, sau un episcop și vezi ce zice nu trebuie să mă crezi pe mine.

Nici nu am avea voie să mâncăm animale, dacă ar avea suflet, animalele nu sunt doar pentru hrană, sunt și resurse, dar pot fi și pentru a-i sluji ca animale de povară de ex, au varii întrebuințări, n-am spus nicăieri că sunt doar pentru hrană.

Se pare că tu îmi vânezi cuvintele din moment ce știi ce am scris pe la alte topice, deși ești user nou și extragi trunchiat din ce am zis eu, eu am zis că sunt date spre a sluji și au varii întrebuințări asta reieșea din ansamblu.

Citat:
În prealabil postat de Clau21 Vezi mesajul
Nu suntem la Inchizitie, unde este valabil un singur adevăr, absolut, al unui om, care crede ca știe totul.
Te-ai supărat cam rău pt un singur mesaj, de ce nu întrebi mai mulți preoți ca să te lămurești.


Citat:
În prealabil postat de Clau21 Vezi mesajul
Biblia este o carte a înțelepciunii, scrisa de apostoli și completată ulterior de preoți.
Unde scrie treaba asta că Biblia a fost completată ulterior de preoți, tot oamenii au scris-o sub inspirație divină, n-a căzut din cer.


Citat:
În prealabil postat de Clau21 Vezi mesajul
Sa nu uităm că Iisus, cât a trăit pe pământ a iubit foarte mult animalele și copiii. Pentru ca sunt suflete nevinovate.
Expres n-a zis niciodată Iisus că animalele au suflet, în schimb de copii a zis că au un înger păzitor, animalele ar avea înger păzitor dacă ar avea suflet, că la fiecare suflet e dat un înger păzitor.


Citat:
În prealabil postat de Clau21 Vezi mesajul
Nu am scris aici sa intru în polemici relegioase, pe teme de animale și nici sa fiu pândită de un cerber, care sa îmi dea cu Scriptura în cap (nu am citit toate postările, dar cred ca pândește orice postare a unei persoane care iubește un animaluț, ca să îl desființeze cu argumentele lui).
Eu nu pândesc pe nimeni, am răspuns cu bună credință unui user pe care l-am crezut a fi nou, nu trebuie să mă creadă pe mine să întrebe preoții și episcopii.

Dacă nu vă confirm versiunea de viață sunt un ticălos ?


Citat:
În prealabil postat de Clau21 Vezi mesajul
Și i_as mai spune, ca dragostea pentru un animaluț, nu eclipsează cu nimic pe cea pentru un copil. Orice familie care are copii, are și un animaluț în casă.

Și apropo de asta, înainte de a mai scrie ceva, pe forumul acesta, pentru că m-am lămurit unde am nimerit, vreau sa ii recomand primului răspuns, (nu i-am reținut numele de scenă) cartea "Din tainele vieții și ale universului" prof. Scarlat Demetrescu.
Stimată doamnă, îmi cer scuze dacă v-am tulburat în post nu aceasta a fost intenția mea, am văzut că oamenii în epoca în care trăim valorizează mai mult animalele decât oamenii, un animal are valoare mai mare decât un om în ochii tot mai multora, și omul urban se refugiază din responsabilitățile vieții de familie în creșterea animalelor.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 18.12.2020 at 14:10:27.
Reply With Quote