View Single Post
  #15  
Vechi 11.11.2010, 12:45:26
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Unul dintre sfinții la care mă rog și care mi-a fost și îmi este de mare folos și ajutor , este Sfântul Mucenic Mina, pe care îl prăznuim astăzi . Îți mulțumesc sfinte că în urmă cu niște ani , te-am descoperit și mai ales pentru ajutorul dat mie în clipele grele ale vieții acesteia . Te-am descoperit cam în același timp pe când un alt mare sfânt mucenic , Mucenicul Mercurie , m-a primit în noua Biserică construită și închinată lui ce se află în apropierea casei mele . Pe atunci mă întrebam dacă pot iubi în aceași măsură doi sau mai mult sfinți ! Da, se poate , căci sfintenia are acest dar de a se sălășui în inima noastră în egală măsură, căci toți sfinții sunt în egală măsură bine plăcuți lui Dumnezeu. Îți mulțumesc Sfinte Mina pentru răbdarea și iubirea ta ! Îți mulțumesc Sfinte Mina pentru potolirea gândurilor tulburi , ale celor ce ne urăsc și ne păgubesc pe noi ! Îți mulțumesc Sfinte Mina , că exiști ! SLAVĂ LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE !+
Exista si un film foarte frumos despre Sfantul Mare Mucenic Mina.La noi, in oras, o superba biserica in stil maramuresan are acest hram.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote