View Single Post
  #8  
Vechi 03.10.2021, 18:14:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Matei Capitolul 23

"1.Atunci a vorbit Iisus mulțimilor și ucenicilor Săi,
2.Zicând: Cărturarii și fariseii au șezut în scaunul lui Moise;
3. Deci toate câte vă vor zice vouă, faceți-le și păziți-le; dar după faptele lor nu faceți, că ei zic, dar nu fac."

Vedem și sursa de inspirație pentru sintagma "Fa ce zice popa, nu ce face popa...
Dacă privești din alt unghi situația chiar nu poți face tot ce face popa, nu poți citi epicleza, nu poți cumineca, spovedi, nu poți oficia Taina Sfântului Maslu, nu poți binecuvânta obștea ca preotul, nu poți cununa, iar preoții din prima treaptă nu pot face ce face clerul superior ierarhii care binecuvântează cu două mâini, stau în scaunul arhieresc etc.

Citatul respectiv e și pentru respectarea autorității.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Hai sa mai vedem ce fac acești cărturari și farisei și dacă cumva găsim niște asemănări între ei și actualii mari" teologi "și clerici și capi ai bisericilor, o sa vedem și cine e singurul cap al bisericii....

" 4.Că leagă sarcini grele și cu anevoie de purtat și le pun pe umerii oamenilor, iar ei nici cu degetul nu voiesc să le miște."

Deci și aceea preferau sa dea canoane grele, și sa umple totul cu tot felul de reguli care impovarau oamenii, iar ei continuau sa rămână niște ipocriți care nu le practicau...
Canoanele actuale au o anumită semnificație în funcție de perioada opririi de la Împărtășanie indică gravitatea faptei, deci un mirean care citește poate înțelege stratificarea păcatelor, dar preotul poate da oprire și o lună și 3 ani maxim, Dumitru Stăniloae spunea că rar mai e cineva oprit 20 de ani de la împărtășanie.

Nici nu poți împărtăși oricum pe oricine, adică cine are 3-5-10 avorturi pe conștiință, sau cei care fac fermecătorii, nu cred că sunt la același nivel cu unul care a înjurat la nervi, sau care a fost prins într-o ceartă etc.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
" 5.Toate faptele lor le fac ca să fie priviți de oameni; căci își lățesc filacteriile și își măresc ciucurii de pe poale.
6.Și le place să stea în capul mesei la ospețe și în băncile dintâi, în sinagogi,
7.Și să li se plece lumea în piețe și să fie numiți de oameni: Rabi."(Învățător)

Mai știm destui cărora le place sa își etaleze mantiile și toate veșmintele pline cu aur, și se împing mereu în capul mesei și dau numa" binecuvântări ", și dau mână spre sărutat, și se și se închina destui lor și ii numesc părinți și prea sfințiti și prea fericiți...
Nu mantia te face preot sau călugăr cred că știu toți treaba asta, un preot din Cluj Napoca a sărit calul când a cerut la o înmormântare o supușenie.

Am înțeles dintr-o omilie a lui Igor Paslusnik că sfântul Ignatie Brianceaninov zicea că unul din 12 care vin la preoție sau călugărie sunt Iuda, eu nu știu dacă e așa, într-o știre din 2016 am găsit că ar fi 15.500 preoți în România, rontunjind în sus la 16.000 și împărțind la 12(a doisprezecea parte) - îmi dă 1333.33, or fi 1333 de oameni care nu sunt împliniți în preoție și sunt predispuși să calce pe bec după algoritmul acela.

Sfântul Sinod are 57 de ierarhi - mitropoliți + episcopi vicari (episcop care încă nu are mitropolia) - dacă împart 57 la 12(a 12-a parte) îmi dă 4.75, deci până la 5 e posibil să nu fie desăvârșiți.

Oricum un preot neîmplinit în preoție e un om trist.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.10.2021 at 18:23:11.