View Single Post
  #18  
Vechi 26.12.2012, 22:28:39
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Doar pentru ca intelegeti in mod diferit notiunile de rau, iad sau diavol fata de ceea ce apare in catehismul catolic nu va mai considerati catolic?
Nu mă mai pot considera catolic, din onestitate intelectuală: dacă nu mai cred tot ce crede B.C., cum să mă pretind a fi catolic ?!

Dar, pe de altă parte, noțiunea de iad, care este inerentă oricărei forme de creștinism și în care onestitatea morală mă forțează să nu mai cred, m-a determinat să renunț la creștinism ca religie.

Cred sincer că toți o să plătim pentru greșelile noastre, dar: fie o să plătim cu suferința eternă, și atunci aleg să nu dau doi bani pe divinitatea care decide așa, fie o să plătim cinstit, proporțional cu măsura greșelilor, și atunci nu pot să mă declar creștin, pentru că religia creștină susține ideea pedepsei infinite pentru o greșeală finită.

Mai este și chestiunea cealaltă, cu posibilitatea fericirii veșnice în situația în care un apropiat, rudă sau prieten este destinat de către "justiția" divină chinului veșnic; din nou, o situație pe care nu o accept.
Reply With Quote