View Single Post
  #13  
Vechi 08.11.2016, 11:57:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Deci doctore, in democratia adevarata omul este situat deasupra altora si toate i se subordoneaza acestuia.
In corporotocratie, banul este situat desupra altora si toate i se subordoneaza acestuia.
Aiureli utopiste. Stim placa: "Omul, cel mai pretios capital". Aiureli utopiste pe aceeasi trama cu "Nu am avut comunism adevarat in Rusia. Nici in China. Nici in Albania. Nici in Iugoslavia. Dar, daca, totusi, am avea undeva, daca, totusi, s-ar putea ?".

Mutatis mutandis, acelasi lucru despre democratie. "Nu avem democratie adevarata in SUA. Nici in Franta. Nici in Romania. De fapt, nu avem nicaieri si nu am avut niciodata, iar azi inca si mai putin ca ieri. Dar, daca, totusi, am putea avea ? Nu merita sa luptam ca sa infaptuim acest ideal ?".

Nu, Copacel. Nu merita. Mie, cel putin, mi s-a luat sa militez pentru orice altceva decat pentru Cristos. In masura in care comunismul vine de la Cristos, in aceeasi masura si democratia vine de la El. Statele comuniste si statele democrate se deosebesc in arhitectura lor interioara politica, dar sunt cladite pe acelasi nisip. Pentru ca statele (si, mai ales, statul nostru) sa fie cladite pe stanca tare, da, pentru asta merita luptat. Fiindca orice guvern si orice oranduire, fie ele comuniste sau democrate, care nu aduna cu Cristos, risipesc. Risipesc resurse si, mai ales, vieti de oameni si sufletele lor.

Cam la ce varsta aveti de gand sa va vindecati de iluzii ? Sau nu realizati ca utopia democratiei e la fel de ilogica si, in final, la fel de criminala precum utopia comunismului ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 08.11.2016 at 12:15:06.
Reply With Quote