Subiect: Obezitatea
View Single Post
  #14  
Vechi 02.07.2010, 12:44:58
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb DIETA + SPORT + V O I N T A = secretul siluetei

Citat:
În prealabil postat de anastasia2008 Vezi mesajul
Eu toata viata am suferit din cauza aceste boli. La mine este pe fond ereditar, mama este supraponderala. Daca in adolescenta am reusit s-o mai tin cat de cat in frau, atunci cand am ramas insarcinata, corpul meu a luat-o razna. Si nu mancam cat pentru doi, asa cum se zice. Sunt multe alte cauze care determina obezitatea: un corp care nu arde grasimile, nu elimina apa din tesuturi, stresul, factorul ereditar, etc.
E nevoie, intr-adevar de multa vointa ca sa slabesti. Dar cel mai mult e nevoie de sprijinul celor din jur. Niciodata nu va slabi un om daca nu are parte de afectiune, de sprijin moral si mai ales material. E totusi costisitor sa slabesti, atunci cand tii o dieta adecvata.
Nu este costisitor sa slabesti, ci este nevoie doar de o vointa de fier.

Aveam un program stresant, lucram de dimineata pana seara, nu mancam altceva in timpul zilei decat biscuiti, covrigei si cafea (in pauze, si toate astea ingrasa). Ajungeam seara tarziu acasa, uneori dupa ora 22 si... ce faceam? Ghici? Ma bagam in frigider. Si azi asa, maine asa etc. Veneau mult asteptatele vacante, dar cum ele picau taman de Pasti si de Craciun, tot de papa bun erau legate.

La un moment dat, cand am vazut ca pantalonii nu mai vor sa tina cu mine, ca fustele si ele s-au obraznicit, mi-am zis ca nu e de glumit. Am cautat pe internet sfaturi de la nutritionisti, pentru ca nu aveam bani sa platesc consultatii personalizate. Asa ca am studiat si am mers pe deductii logice. Am ales pana la urma urmatorul regim, deloc costisitor:

- cereale cu iaurt (un pumn de cereale)
- fructe diverse in cantitati la discretie
- legume de toate soiurile, tot la discretie
- piept de pui (o portie cat palma dreapta)
- piept de curcan ( o portie cat palma dreapta)
- peste ( o portie, de doua ori cat palma dreapta)
- maximum doua felii de paine pe zi
- iaurturi
- fructe de mare
- cotlet de miel (o portie cam 100g)
- cotlet de vitel ( o portie cam 100g
- apa plata, cel putin 4 litri pe zi (ajuta enorm la eliminarea grasimilor)

SI SPORT !!! In prima zi, simteam ca dupa 100 de metri acolo mi-e mormantul. Apoi incet, incet am ajuns sa alerg ca fluturasul si 5 km. Dar in timp, si ZILNIC! In 17 luni am schimbat garderoba de doua ori, am ajuns de la 52 la 42. Multumesc, Doamne, ca m-ai intarit sa lupt!
Reply With Quote