View Single Post
  #15  
Vechi 17.10.2010, 19:43:33
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
de acord cu tine Rodica. Eu si branza daca as putea as face-o in casa pentru ca toti membrii familiei mele suntem mai amatori de produse lactate insa nu prea stiu cum se face.
Am vazut cand eram mica la o bunicuta de la tara cum facea branza si nu parea un proces atat de laborios dar din pacate nu mai tin minte toti pasii.
Iaurtul nu se face ca si laptele batut?
Iaurt de casa

Se fierbe laptele si cand este caldut se adauga maiaua- una sau doua linguri de smantana- sa fie de la tarani. Se toarna in borcane compozitia , se acopera, apoi se infasoara borcanele cu prosoape, pentru a pastra cat mai mult laptele caldut.Din iaurtul rezultat, se pastreaza maiaua.

Branza

Se foloseste lapte de la tarani. Se pune laptele la prins intr-un vas la loc caldut- nu foarte...Cand laptele s-a prins, se incalzeste usor-pe foc, la temperatura degetului- caldut.Se amesteca usor, apoi se toarna in strecuratoare- tifon cusut sub forma unui saculet. Se pune la scurs deasupra unui vas .Cand este potrivit de molcuta, se scoate din saculet.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote