View Single Post
  #43  
Vechi 05.09.2011, 12:24:13
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Asa ca draga Savonarola, daca tu alergi la Hristos și la învățăturile Lui, daca tu faci studii biblice, daca ai trăit experiența botezului cu Duhul Sfînt, daca in continuare cauti să dobîndesti Duhul Sfant, ce ai mai cauta in „secta” penticostala? Acolo nu ai gasi nimic altceva mai bun.

Ramai in biserica ta si fii o lumina pentru multi alti ortodocsi!
Nu știu ce este cu "episcopalienii". Nu cred că aceia sunt vreo biserică. Posibil să fie o sectă, un cult. Sincer nu mă interesează și nu am nevoie de o postare sau un link despre această grupare, nici din partea dvoastră nici din partea altcuiva.

În rest, nu cred că sunteți dvoastră în măsură să îmi spuneți ce să fac. Dacă vreau să fiu o lumină pentru alți creștini sau mai puțin creștini ortodocși, asta nu înseamnă că nu vreau să fiu o lumină și pentru alți pseudo-creștini cum sunt adventiștii, penticostalii, baptiștii, martorii lui Iehova, etc. Și asta pentru că eu consider că Lumina Ortodoxiei, a sfintei Biserici Ortodoxe, este Lumina cea adevărată, spre deosebire de falsele lumini, stinse și aprinse, ale sectelor neoprotestante sau protestante.

Ca să îți readuc aminte, noi creștinii ortodocși nu avem nevoie de pseudo-spiritualitatea sectei sau a sectelor neoprotestante. Ba dimpotrivă, promovăm și dorim convertirea rătăciților la calea cea dreaptă ortodoxă, la sfînta liturghie, la sfintele taine, la împărtășirea din creștinismul cel adevărat al Bisericii lui Hristos, nu din falsul creștinism al sectelor neoprotestante sau protestante.