View Single Post
  #62  
Vechi 07.02.2013, 00:37:32
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Andra_07, multumesc mult pentru mesajul elaborat si bine construit.
Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Poate nu sunt persoana ta preferata sa-ti raspunda, insa am citit relatarea nelinistii tale si m-am gandit ca te pot ajuta cumva. Ar fi vorba de doua cai.

1) Nu vrei sa te indragostesti de el sub nicio forma.

S-au dat sfaturi peste sfaturi aici. Ca e de vina dorinta, ca ea ne duce la disperare, ca pasiunea indragostirii nu este buna etc. Oarecum poate asa e. Insa niciunul din aceste lucruri pe tine nu te ajuta. Stii ca nu e bine sa-ti doresti aceasta relatie, dar nu poti sa-ti impui chestia asta. Consider ca solutia de baza ar fi "cui pe cui se scoate". De acum ti-a intrat deja in minte, vanzandu-l mereu la consultatii, e foarte posibil ca sentimentul sa tot creasca. Singura metoda valida ca sa-l reprimi este sa-l orientezi catre altcineva. (ar mai fi si sa descoperi ca el nu e barbatul ideal pe care-l crezi, dar ai zis deja ca este un om deosebit). Daca incerci sa-ti orientezi atentia catre altcineva, sau sa incepi sa te gandesti a-ti cauta alt posibil sot, s-ar putea sa se diminueze aceasta stare latenta de indragostire. In schimb daca tu te gandesti continuu la el si-ti orientezi toata energia catre intalnirile profesionale, s-ar putea sa uiti sa mai privesti in jur.

2) Dar pe de alta parte......Si daca ai sanse la el?

De ce nu ai avea? Esti tanara, sunt sigura ca esti o femeie cel putin draguta ca si aspect, esti la doctorat ceea ce demonstreaza ca esti si foarte bine pregatita in domeniul tau. Esti credincioasa, iti doresti o relatie serioasa, iar el este un barbat singur.
Ai toate atuurile pentru a putea initia o frumoasa poveste de dragoste care sa ajunga la o casatorie. Ti s-a oferit sfatul sa astepti pana termini doctoratul in 2015. Mai sunt doi ani pana atunci. Ce te face sa crezi ca el va ramane singur si nu se va casatori?
Nu zic sa ii faci avansuri, dar oarecum poti sa-i dai de inteles ca ai fi interesata de o prietenie cu el. Poti initia in timpul unei consultatii si discutii relationate mai indirect de activitatea profesionala. In acest mod il poti cunoaste mai bine si-ti poti da seama daca se merita sau nu sa mergi mai departe.
Din vorba in vorba, cu siguranta amandoi va veti da seama daca poate fi ceva sau nu se poate.
Nu lua in calcul doar posibilitatea ca el sa nu te placa. Discutand diverse, e posibil sa realizezi si tu ca nu e chiar cum ai crezut. Sau din contra.
Am inteles exact ca ti-e teama de acest sentiment, de aceea am incercat sa-ti expun ambele cai, din punctul meu de vedere.

Stii....In viata daca risti, s-ar putea sa nu castigi. Dar daca nu risti, ai certitudinea ca nu vei castiga niciodata.
Reply With Quote