View Single Post
  #21  
Vechi 21.11.2010, 17:24:53
ioana1706 ioana1706 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2010
Mesaje: 1
Implicit

Si eu pot spune ca Sfantul Nectarie m-a ajutat atunci cand aveam mare nevoie de un ajutor.
Bunica mea de 73 de ani a avut o periodata in care nu mai putea manca nimic si simtea o durere foarte mare la stomac.Asa cum sunt batranii greu de urnit,cu greu am dus-o la doctor si asta la insistentele noastre.Aici i s-a descoperit dupa cercetari ca are o tumoare la colon cat capul unui bebelus.Ajunsese de la 50 de kilograme la 30 de kilograme ,iar doctorul ne-a cerut sa facem rost de sange pentru ca este anemica ,iar operatia o va face dar pe raspunderea noastra deoarece la 30 de kilograme ,la73 de ani si cu insuficienta la plamani este foarte greu ca cineva sa reziste unei anestezi totale.Auzind astea si stiind ca pentru mine mamaia este a doua mama deja eram dezamagita si mi-am spus mea ca nu o pot pierde ,sau daca o pierd nu in acest mod.Asa ca am inceput sa ma documentez despre boala si cautand pe internet am dat de un forum in care cineva povestea despre minunile Sfantului Nectarie si despre faptul ca moastele Sfantului se afla la Manastirea Radu Voda.
Fiind studenta la Bucuresti mi-a fost foarte usor sa merg la Manastire,asa ca indata am mers ,mi-am luat Acatistul si am luat si ulei sfintit de la candela Sfantului.Citeam Acatistul de cate ori puteam dar minim dimineata si seara ,in autobuz ,oriunde prindeam putin timp,si toata nadejdea mi-am pus-o in Sfantul Nectarie si imi doream sa se intample o minune.
Cu putin timp inainte de operatie doctorul ne-a spus ca pe radiografii vede si anumite urme si banuia ca ar putea fi un fel de metastaza.Ne-am speriat foaret tare dar le-am spus alor mei sa aibe incredere in Dumnezeu si in Sfantul Nectarie ca totul o sa fie bine.Erau persoane care deja se uitau ciudat la mine pentru ca o spuneam cu o convingere iesita din comun.Cu o seara inainte de operatie am fost la bunica la spital am uns-o pe stomac cu uleiul sfintit s i-am citit si ei Acatistul si i-am spus sa aibe in credere in ceea ce ii spun ca ea o sa treaca cu bine peste asta.Operatia a decurs bine,iar dupa operatie doctorul ne-a chemat in cabinet fara sa ne dea vreo expilatie.In acele momente de asteptare am crezut ca o sa pic efectiv ...emotiile ma coplesisera si minutele asteptate mi se pareau ore.Intrand in cabinet medicul destul de serios ne spune:"Mamaia a trecut de operatie si si-a revenit din anestezie uimitor de bine,sa-i multumiti lui Dumnezeu ca a rezistat .Duceti-va ca va asteapta mai ales pe nepoata".Am bufnit in plans ,si acum cand scriu si imi aduc aminte plang dar sunt lacrimi de bucurie.Efectiv am sarit in sus de bucurie si spuneam la toata lumea ...Vedeti rugaciunile mele au fost folositoare,v-am spus ca Sfantul Nectarie ne va ajuta!Mamaia a fost de mirat in tot spitalul pentru ca desi ce-a mai batrana de acolo si-a revenit cel mai repede iar asistentele ne spuneau ca nu au mai vazut asa ceva o batrana cu atat viata in ea si care sa vrea asa mult sa traiasca.
Si pe final va spun ca dupa biopsie tumoarea nu a fost maligna ,iar mamaia s-a vindecat foarte repede iar acum are 50 de kilograme si se descurca singura ca inainte.
Multumim Sfantului Nectarie si lui Dumnezeu ca ne-a ajutat sa trecem cu bine ,iar acum nu ratez nici o ocazie sa merg si sa dau multumire Sfantului si sa il rog ca acum sa ii ajute si pe cei care vin si se roaga la racla lui la Manastirea Radu Voda si in toata lumea.
Reply With Quote